25.05.2023 Neljapäev

Vaimse tervise kohvikusse tullakse suhteprobleemidega ja üksildusest

Peaasi.ee korraldab iga kuu viimasel laupäeval vaimse tervise kohvikuid, kuhu tullakse nii suhteprobleemidega kui ka üksildustundest.

Vaimse tervise kohvikutes saab vestelda peamiselt eesti keeles, kuid piiratud aegadel ka vene ja inglise keeles.
Vaimse tervise kohvikutes saab vestelda peamiselt eesti keeles, kuid piiratud aegadel ka vene ja inglise keeles. Foto: peaasi.ee

Kohvikus pakuvad vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud vabatahtlikud end toetavaks kuulajaks ja vajadusel suunavad professionaalset abi kasutama, teatas peaasi.ee esindaja.

Vaimse tervise kohvikusse tullakse mitmesuguste muredega: sassi läinud peresuhted, üksildus, mahajäetuse tunne, motivatsiooni puudus aga ka suitsiidsete mõtete tõttu. Sageli aitab vabatahtlik mure sõnastada ja normaliseerida,

rääkis peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv. 

"Vaimse tervise raskuste normaliseerimine on tunnistamine, et kõigil on vahel raske ja see on okei. Püüame inimesi julgustada oma muresid jagama, sest oma vaimse tervise raskusi ainult endale hoides võib tekkida lisakoorem varjamisest,“ lisas Liiv.

Vaimse tervise raskustest rääkimiseks on vaimse tervise kohvikus võimalik kasutada peaasi.ee lood vestlusmenüüd, mis kergendab vestluse alustamist.

"Teemad, mille tõttu vaimse tervise kohvikusse vestlema tullakse võivad olla väga rasked. Meil on olnud olukordi, kus inimene saabub vestlusele nuttes või on endasse tõmbunud ning sellistel puhkudel on vestlusmenüü abiks kasvõi selleks, et inimene saab hetkeks süveneda menüü lugemisse,“ rääkis Liiv.

Vaimse tervise kohviku vestlusmenüü on aadressil https://drive.google.com/file/d/1hl0UGWfzmapRfPLWMN9w0nEiBGoNjze7/view?usp=sharing .

Vaimse tervise kohvikusse on oodatud kõik inimesed, kes soovivad jagada oma vaimse tervise raskusi või on mures oma lähedase vaimse tervise pärast ning tahavad nõu küsida.

Vaimse tervise kohvikud toimuvad laupäeval, 27. mail Tallinnas Rävala pst Reval Cafes, Tartus Riia mnt Reval Cafes, Viljandis Tegelaste toas ja Pärnu kohvikus Cafe XS.

Vaimse tervise kohvikutes saab vestelda peamiselt eesti keeles, kuid piiratud aegadel ka vene ja inglise keeles. Vaimse tervise kohvikute lisainfo: https://peaasi.ee/vaimse-tervise-kohvik/ .

Kohvikus olevad vabatahtlikud on läbinud vaimse tervise esmaabi koolituse, kus nad omandasid toetava kuulamise ja vaimse tervise esmaabi pakkumise oskuseid. Vabatahtlikud on vaimse tervise kohvikus eraldi märgistatud lauas valge T-särgiga, millel on kiri „Olen olemas”. Vaimse tervise kohvikus saab kohapeal lugeda või koju lugemiseks kaasa võtta ärevuse, depressiooni ja vaimse tervise esmaabi töövihikuid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255