Uuring käsitles võimalikku sotsiaalmaksu miinimumkohustuse kaotamist osaajaga töötavatele 3-8-aastaste laste vanematele, 18-24-aastastele noortele ning 55-aastastele ja vanematele inimestele, kelle töötasu jääb alla miinimumpalga, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.
Uuringust selgus, et sotsiaalmaksu miinimumkohustus ei ole oluliseks takistuseks osaajaga töökohtade loomisel ning inimeste mittetöötamise põhjused on pigem isiklikud.
Oluline on ka see, et suur osa inimestest, kes soovivad töötada osalise koormusega, on juba täna sotsiaalmaksu erandiga kaetud. Nende puhul maksab tööandja sotsiaalmaksu teenitavalt tasult, mitte miinimumpalga pealt. Näiteks osaajaga töötavad pensionärid, kuni 3-aastaste laste vanemad, õpilased ja tudengid.
Analüüsist ilmnes, et tööandjate teadlikkus sotsiaalmaksu miinimumkohustuse eranditest on madal. Praktikas neid lahendusi küll kasutatakse, kuid teadlikkus palgata osalise tööajaga töökohtadele neid inimesi, kellele kehtivad sotsiaalmaksu erandid, võiks tööandjate hulgas olla oluliselt suurem.
Ühtlasi andis valitsus täna rahandusministeeriumile ja sotsiaalministeeriumile täiendava ülesande analüüsida osaajaga töötavate hooldajate töötasu sotsiaalmaksuga maksustamist.