Ühisrahastus liigub Finantsinspektsiooni järelevalve alla
Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele peavad enamus tänastest Eesti ühisrahastusteenuse pakkujatest hakkama taotlema Finantsinspektsioonilt tegevusluba. Finantsinspektsioon hakkab tegevusloa taotlusi vastu võtma 10. novembril. Ettevõtetel on tegevusloa hankimiseks aega üks aasta.
Finantsinspektsioon korraldab uute nõuete selgitamiseks ühisrahastusettevõtetele 5. ja 12. novembril infopäevad.Foto: finantsinspektsioon
Finantsinspektsioon kehtestas ühisrahastusteenuse osutamiseks järelevalvepoliitika, mis suunab eelkõige tegevusloa taotlejaid. Ühisrahastuse tegevusloa peavad taotlema kõik ühisrahastusettevõtted, kes pakuvad eraisikutele ja ettevõtetele võimalust anda laenu või investeerida ühisrahastusprojektidesse, mille omanik on ettevõte. Tegevusloa täpsemad nõuded sätestatakse Euroopa Liidu ühisrahastuse määrusega.
Ettepaneku ühisrahastust seadustega reguleerida tegi Finantsinspektsioon juba 2016. aastal eesmärgiga kaitsta investoreid ja avada Eesti ühisrahastusettevõtete jaoks ühtsete nõuetega Euroopa Liidu ühisturg. Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul tegi inspektsioon selle nimel tööd ning see soov on tänaseks realiseerunud 10.novembril jõustuva Euroopa Liidu ühisrahastuse määruse näol.
“Turu avanemine tähendab ühetaolisi tingimusi ühisrahastusettevõtetele Euroopa turul tegutsemiseks. Ühirahastuses saavad reguleeritud eelkõige ühtsed investorikaitse nõuded läbi investorile info avaldamise kohustuse, ühisrahastusettevõtte huvide konfliktide maandamise ja tehnoloogiliste riskide juhtimise. Finantsinspektsiooni roll on järelevalvajana seirata, et määruse nõudeid täidetaks ka pärast tegevusloa saamist,” ütles Kessler.
Uus regulatsioon ja järelevalve ei võta Kessleri sõnul investoritelt riski, et ühisrahastusprojekt ebaõnnestub ja investor jääb investeeritust osaliselt või täielikult ilma.
Kõik ühisrahastusettevõtted, kes vajavad luba, peavad esitama inspektsioonile taotluse. Loamenetluse käigus kontrollib inspektsioon muu hulgas seda, et ettevõttel oleks piisavalt omavahendeid ja ärile vastavad sisekontrolli süsteemid. Ühisrahastusteenuse osutajal on õigus jätkata ühisrahastusteenuste pakkumist 2022. aasta 10. novembrini või kuni tegevusloa saamiseni, olenevalt sellest, kumb päev on varasem. Finantsinspektsioon soovitab tegevuslubade taotlused esitada varakult. Jättes taotluse esitamise üleminekuperioodi lõppu, tuleb arvestada võimalusega, et tegevusluba ei väljastata 2022. aasta 10. novembriks ning ühisrahastusteenuse osutamine tuleb lõpetada. Tegevusloa saajad võivad aga teenuseid osutada piiriüleselt ka teistes Euroopa Liidu liikmesriikides, kui nad on esitanud Finantsinspektsioonile määruses sätestatud teabe.
Finantsinspektsioon korraldab uute nõuete selgitamiseks ühisrahastusettevõtetele 5. ja 12. novembril infopäevad. Täpsem info teabepäevade ja registreerimise kohta on avaldatud Finantsinspektsiooni kodulehel.
MRPeasy on lihtsasti kasutatav ERP/MRP tarkvara väiketootjatele ja hulgikauplejatele (10-200 töötajat). Müük, ostud, ladu, tootmine, raamatupidamine – kõik ühes kohas!
Lahendab kompleksselt juhtimise arvestuse ja operatiivse arvestuse ülesanded, analüüsi- ning planeerimisülesanded, automatiseerib kaubandus-, finants- ja laooperatsioone.
ERP programmi Monitor tootmisettevõtetele. Monitor sobib kõige rohkem ettevõtetele, kes vajavad täielikku ERP süsteemi, mis sisaldab kõiki tööstusettevõttele vajalikke mooduleid.
TAAVI Majandustarkvara on Eesti turul olnud juba üle 20 aasta, mille jooksul on kasutajate arv kasvanud üle 1500. Tarkvara on mõeldud igasuguses suuruses ettevõtetele.
KMD INF ja firmaautode käibemaks majandustarkvaras TAAVI Finants. Taavi Tarkvara on alati kaasas käinud pidevalt muutuva seadusandlusega ning viinud oma programmidesse sisse kõik muudatused.
Taavi Tarkvara on käinud kaasas kõigi viimaste aastate uuendustega palgaarvestuses ja suudab automaatselt hallata kogu töötasude arvestamise keerulist valdkonda.
Suno365 on mugav teenus, mis on kiirelt kasutusele võetav, alati ajakohane ning kergelt ühenduv ka kolmandate osapoolte lahendusega. Hea valik nii tänasesse päeva, kui tulevikku.
Excellent pakub spetsiaalselt Eesti turu jaoks kohandatud Books 8 ja Standard ERP pilvepõhiseid äritarkvara lahendusi, mis pärinevad HansaWorldi tooteperekonnast ja pakuvad sobiva lahenduse nii raamatupidamiseks kui ka müügi- ja laohalduseks.
NOOMi puhul on tegemist keskse tarkvaralahendusega, mis sobib hästi iga suurusega ettevõttele. NOOMi eeliseks on selle väga kõrge paindlikkustase, funktsionaalsuste rohkus ning kodumaine klienditugi.
Juba 25 aastat Eesti turul tegutsenud Unifiedpost (varem Fitek) pakub e-arve ja makseteenuseid nii väikestele kui suurtele ettevõtetele kui ka avalikule sektorile.