17.10.2014 Reede

Toiduhinnad maailmaturul jätkuvalt languses

FAO toiduhinna indeks oli 2014. aasta septembris keskmiselt 191,5 punkti, mis on 2,6% madalam kui augustis ning koguni 6,0% allapool eelmise aasta septembri taset.

Toiduhinnad maailmaturul jätkuvalt languses
Toiduhinnad maailmaturul jätkuvalt languses Foto: Reuters

Nüüdseks on indeks langenud juba kuuel järjestikusel kuul. Septembrikuine langus viis indeksi väärtuse madalaimale tasemele 2010. aasta augustist alates. Septembri langusega võib tähistada ka pikimat indeksi väärtuse langusperioodi 1990ndate aastate lõpust alates. Osaindeksitest nähtub, et enim langes suhkru ja piimatoodete hind. Neile järgnesid teravilja ja õlide hinnaindeksid. Liha indeks aga püsis stabiilne.

fao1014

Teravilja hinnaindeks oli septembris keskmiselt 177,9 punkti, olles 2,5% augustikuisest madalam ja 8,8% madalam kui aasta tagasi. Septembriga on langus kestnud juba viiel järjestikul kuul. Nisu ja maisi hindade languse peamisteks põhjusteks on suured tootmismahud ja ekspordiks sobiliku toodangu suur kogus. Isegi riisi hind, mis viimastel kuudel pidevalt tõusis, septembris hoopis langes, peegeldades uue saagi ootuses  kasvavat konkurentsi eksportivate riikide vahel.

Õli hinnaindeks oli septembris keskmiselt 162 punkti, mis jäi 2,8% augustikuisest indeksist madalamaks. Õli hinnaindeks, mis on langenud kuus kuud järjest, kukkus septembris madalaimale tasemele 2009. aasta oktoobrist alates. Peamiseks indeksi languse põhjuseks on palmiõli, mille hind kukkus suure tootmismahu ja nõrga impordinõudluse tõttu 5 aasta madalaimale tasemele. Oodatust parem sojasaak USAs ning rapsiõli suur pakkumine on alandanud ka nende hinda, mis samuti toetas õli hinnaindeksi langust.

Piimatoodete hinnaindeks oli septembris keskmiselt 187,8 punkti, olles 6,5% madalam kui augustis ning 24,5% mulluse septembri tasemest allpool. Kõigi indeksi moodustavate piimatoodete, iseäranis lõssipulbri, noteeringud langesid. Suured ekspordimahud, ennekõike Okeaanias, ennustavad jätkuvat langustrendi. Lisaks mainitule on ELs Venemaale müügiks toodetava juustu asemel või ja lõssipulbri tootmist suurendatud. Samas on aga lõssipulbri hinnalangus soodustanud täispiimapulbri tootmist, töötlejate eesmärgiks on ju tootmise kohandamine, et tagada suurem tulu.

Liha hinnaindeks oli septembris keskmiselt 207,8 punkti. Seega indeks kasvas kuuga 0,3 punkti ja jäi 11,6% kõrgemaks kui mullu samal ajal. Üldiselt hinnad on praegu ajalooliselt kõrged ning nii väike tõus eelmisel kuul võib tähendada nende haripunkti jõudmist. Veiseliha hind püsis kõrge, sest ekspordihind Austraalias, kus karja taastamine on vähendanud tarneid, tõusis. Linnuliha noteeringud olid stabiilsed, lambaliha hind mõnevõrra langes. Sealiha hind on viimase kolme kuu jooksul pidevalt langenud, põhjuseks tootmise taastumine mitmes olulises tootvas ja eksportivas riigis pärast sigade endeemilisest kõhulahtisusest jagu saamist. Lisaks sellele on turu ebakindlust suurendanud augustist alates reale riikidele Venemaa lihatoodete turu sulgumine.

Suhkru hinnaindeks oli septembris keskmiselt 228,3 punkti, mis jäi koguni 6,6% madalamaks kui augustis. Mulluse septembriga võrreldes langes indeks 18,2 punkti (7,4%). Viimastel kuudel on väljavaated suurtele tarnetele ning eeldus, et 2014/15 aasta toodang maailmas ületab tarbimise, jätkuvalt survestanud suhkru hinda langetama. Septembris langeski suhkru keskmine hind jaanuarist alates madalaimale tasemele.