03-03-2012 (20)
Riigikohtu 18.10.2012 lahend nr 3-4-1-15-12
http://www.nc.ee/?id=11&;tekst=222551667
Viide õigusaktidele:
Asjaolud
Kahes erinevas tsiviilvaidluses esitasid hagejad hagi vastavalt 18.05.2012. a ning 21.96.2012. a. Mõlemas kohtuasjas tasusid hagejad riigilõivuna vähem, kui RLS hagide esitamise hetkel ette nägi. Hagejad taotlesid riigilõivu ettenägevate sätete põhiseadusega vastuolus olevaks tunnistamist ja hagi menetlusse võtmisel kohaldamata jätmist. Riigikohus liitis põhiseaduslikkuse järelevalve menetluses mõlemad kohtuasjad ühte menetlusse.
Kohtu seisukoht
1. Hagilt tasutava riigilõivu määr ja selle tasumise kohustus riivab esmajoones PS § 15 lõike 1 esimeses lauses sätestatud igaühe põhiõigust kohtusse pöörduda. Õigus kohtulikule kaitsele hõlmab nii isiku õigust pöörduda oma õiguste ja vabaduste rikkumise korral kohtusse kui ka riigi kohustust luua põhiõiguste kaitseks kohane kohtumenetlus, mis on õiglane ja tagab isiku õiguste tõhusa kaitse. Tegemist on põhiõigusega, mis laieneb ka juriidilistele isikutele.
2. Hagilt hinnaga 319 558 eurot 24 senti kuni 383 469 eurot 89 senti ja 575 204 eurot 83 senti kuni 639 116 eurot 48 senti tasuda tulnud riigilõivude 14 060 eurot 56 senti ja 19 173 eurot 49 senti tasumise nõue ei ole vajalik, kuna õigusemõistmise kulutuste kandmisest osavõtu ja menetlusökonoomia eesmärki on võimalik saavutada teiste, vähem koormavate abinõudega, mis on vähemalt sama efektiivsed.
Kolleegium tunnistas RLS § 57 lg 1 kootoimes lisaga 1 (1. jaanuarist 2011 kuni 30. juunini 2012 kehtinud redaktsioonis) põhiseadusega vastuolus osas, milles tsiviilasjas hinnaga 319 558 eurot 24 senti kuni 383 469 eurot 89 senti tuli hagi esitamisel tasuda riigilõivu 14 060 eurot 56 senti, ja osas, milles tsiviilasjas hinnaga 575 204 eurot 83 senti kuni 639 116 eurot 48 senti tuli hagi esitamisel tasuda riigilõivu 19 173 eurot 49 senti.
Käendaja vastutusest üürilepingust tuleneva võla eest
Kirjutas DmitriRiigikohtu 05.11.2012 lahend nr 3-2-1-124-12
http://www.nc.ee/?id=11&;tekst=RK/3-2-1-124-12
Viide õigusaktidele:
Asjaolud
Hageja (üürileandja) sõlmis üürnikuga üürilepingu ning üürniku juhatuse liikmest kostja käendas kõiki üürniku rahalisi kohustusi. Üürilepingu lisa sõlmimisega lõpetati üürniku ja üürileandja vahel üürileping ning nõuete tagamiseks seati mh ka tagatis. Kuna kostja ei täitnud oma kohustust, siis hageja nõudis võla ja viivise väljamõistmist. Kostja arvates lõppes käendusleping üürilepingu lisa sõlmimisega, kuna uus kokkulepe on sisuliselt kompromissileping. Poolte vahel oli vaidlus, kas kostja peab käenduslepingu järgi vastutama üürniku üürilepingust tuleneva võla eest või on käendusleping üürilepingu lisa sõlmimisega lõppenud.
Maakohus rahuldas hagi ning mõistis kostjalt hageja kasuks välja põhivõla ja viivise. Ringkonnakohus rahuldas kostja apellatsioonkaebuse ja tühistas maakohtu otsuse. Ringkonnakohus leidis, et uue nõude tagamise kokkuleppega kaotas varasem kehtivuse. Hageja pöördus Riigikohtusse.
Kohtu seisukoht
1. Ringkonnakohtu otsus tuleb tühistada, kuna ringkonnakohus luges sisuliste põhjendusteta üürilepingu lõpetamise kokkuleppe kompromissiks ja jagas sellest tulenevalt vääralt tõendamiskoormuse.
2. Kolleegiumi seisukohalt ei ole kompromissilepingu olulised tunnused tuvastatud, sest esitatud asjaoludest ei nähtu, et hageja ja üürniku vahel olnuks mingit ebaselgust nendevahelise suhte osas või pooled oleksid lisa sõlmides teinud mingeid vastastikuseid järeleandmisi.
3. Kolleegiumi arvates on ringkonnakohus ebaõigesti jaotanud asjaolude tõendamiskoormuse. Kostjal lasus tõendamiskoormus selle kohta, et käendus on lõppenud.
Riigikohus rahuldas kassatsioonkaebuse ja saatis asja uueks läbivaatamiseks samale ringkonnakohtule.
Füüsilisest isikust pankrotivõlgniku hagemisõigusest
Kirjutas DmitriRiigikohtu 29.10.2012 lahend nr 3-2-1-120-12
http://www.nc.ee/?id=11&;tekst=RK/3-2-1-120-12
Viide õigusaktidele:
Asjaolud
Hageja esitas kostja vastu hagi, nõudes tervise kahjustamisega tekitatud varalise ja mittevaralise kahju hüvitamist. Hageja pankrot kuulutati välja enne hagi esitamist. Maakohus jättis hagiavalduse läbi vaatamata leides, et kuna pankrotihaldur ei ole soovinud hagejat hagi esitamisel esindada, siis hagejal ei olnud õigust hagi esitada. Ringkonnakohus jättis hageja määruskaebuse rahuldamata. Hageja pöördus Riigikohtusse.
Kohtu seisukoht
1. Ringkonnakohtu ja maakohtu määrus tuleb tühistada.
2. Füüsilisest isikust pankrotivõlgnik võib hageda pankrotivarasse kuuluva nõude rahuldamist oma pankrotihalduri nõusolekul ka siis, kui tema pankrot oli välja kuulutatud enne hagi esitamist. Halduri nõusolekut võib eeldada, kui haldur on nõudest teadlik ja ise hagi esitada ei soovi.
3. Kuivõrd pankrotihaldur on andnud nõusoleku hagi esitamiseks, võis hageja hagi esitada sõltumata sellest, kas nõue, mille rahuldamist ta hagis soovis, kuulub pankrotivarasse või mitte. Seega ei ole seda küsimust vaja ka hagi menetlusse võtmisel otsustada.
Riigikohus rahuldas määruskaebuse ja saatis asja menetlemise jätkamiseks maakohtule.
Riigikohtu 07.11.2012 lahend nr 3-2-1-125-12
http://www.nc.ee/?id=11&;tekst=RK/3-2-1-125-12
Viide õigusaktidele:
Asjaolud
Hageja elamu sai kahjustada tulekahju tagajärjel. Kostja (kindlustusandja) keeldus kindlustushüvitise maksmisest hagejale põhjusel, et tulekahju toimumise ajal poolte vahel kehtinud leping sisaldas tingimust, mille kohaselt ei olnud kindlustusandjal kahju hüvitamise kohustust, kui kahju on tekkinud ebakvaliteetse ehitusmaterjali, ebakvaliteetse ehitustöö või hooldustöö tõttu. Vaidlusalune eritingimus oli sõnastatud poliisil. Hageja esitas hagi kostjalt kindlustushüvitise väljamõistmiseks.
Maakohus rahuldas hagi ja mõistis kogu nõutava summa välja. Kostja esitas apellatsioonkaebuse ning ringkonnakohus tühistas maakohtu otsuse ja tegi asjas uue otsuse, millega jättis hagi rahuldamata. Ringkonnakohus leidis, et vaidlusalune eritingimus on märkega poliisil selle sisust eraldi esile tõstetud, hageja pole sellele kirjalikku
taasesitamist võimaldavas vormis vastu vaielnud ja tingimus oli talle siduv. Hageja esitas kassatsioonkaebuse.
Kohtu seisukoht
1. Ringkonnakohtu otsus tuleb tühistada materiaalõiguse normi väära kohaldamise tõttu.
2. Kindlustusandja ei täitnud võlaõigusseaduse (VÕS) § 436 lg-s 2 sätestatud tingimust, mis näeb ette, et kindlustusandja on juhtinud kindlustusvõtja tähelepanu igale kõrvalekaldumisele kindlustusvõtja avaldusest ning iga kõrvalekaldumine tuleb eraldi ära näidata. Kui seda ei ole järgitud, ei saa muudatust poliisil käsitada pakkumusena ja leping tuleb lugeda sõlmituks kindlustusvõtja avalduses sisaldunud tingimustel.
3. Ringkonnakohus leidis õigesti, et kuna kindlustuslepingu järgi on soodustatud isikuks pank, siis on maakohus ebaõigesti välja mõistnud kindlustushüvitise hageja kasuks. Kui hageja soovib viia haginõude kooskõlla VÕS-i § 425 lg-ga 1, saab ta apellatsioonimenetluses oma hagi täiendada. Kolleegium leiab, et tegemist ei oleks hagi muutmisega.
Riigikohus rahuldas kassatsioonkaebuse ja saatis asja uueks läbivaatamiseks ringkonnakohtule.
UUDISTE MOSAIIK
- Eestis tahetakse kehtestada ühtne üleriigiline turistide andmebaas
- Abieluvararegister muutub elektrooniliseks
- Andmeladu on elektritarbijatele avatud
- Ametiühingud: alampalk peaks olema 320 eurot
- Rohkem naisi äriühingute juhtorganitesse
- Uued RTJ-d – 2013. a näidisaruanded
- Töötuskindlustusmakse määrad muutuvad 2013. aasta 1. jaanuarist
- Tööajafond 2013
- Ühendusesiseste tehingute ja toimingute deklareerimisest käibedeklaratsioonil ja ühendusesisese käibe aruandel
ASJATUNDJA LUUBI ALL
- Hallil rahal pole värvi, lõhna ega häält - Virkko Lepassalu, Raamatupidamisuudiste toimetaja
- Mõned aabitsatõed algajale ettevõtjale. 1. osa - Olavi Kärsna, ettevõtluskonsultant
- Juhatuse liige – mitte ainult tähtis amet, vaid ka vastutus - Ksenija Liss, Advokaadibüroo Red
PROBLEEMID JA LAHENDUSED
- Kuidas arvutada välja maksmisele kuuluvad maksude summad erisoodustuselt sõiduauto kasutamise eest?
- Kuidas esitatakse müügiarve üürile antud eluruumi eest?
- Kas üürileandja saab nõuda hüvitist lepingu lõpetamise teavitamise tähtaja rikkumise eest?
- Kas füüsiline isik saab anda laenu enda firmale?
RAAMATUPIDAMISE PRAKTIKA
- Kinkekaarte on mõnus saada, kuid raske arvestada - Anne Mobel, Deloitte Audit Eesti
- Uued RTJ-d: oodatud ja ootamatud, kuid igal juhul vajalikud - Ago Vilu, PwC
VAJALIK NÄIDIS
- {pub}Eelarvestamissüsteemi kehtestamine{/pub} {reg} Eelarvestamissüsteemi kehtestamine {/reg} - Lev Golub
- {pub}Töötaja süüst olenemata varalise vastutuse kokkulepe{/pub} {reg} Töötaja süüst olenemata varalise vastutuse kokkulepe{/reg} - Riina Vään
- {pub}Töötaja kahju hüvitamise nõue{/pub} {reg} Töötaja kahju hüvitamise nõue{/reg} - Riina Vään
HUVITAVAID LAHENDEID KOHTUSAALIST
- Kahju hüvitamisest eluasemekindlustuse puhul
- Füüsilisest isikust pankrotivõlgniku hagemisõigusest
- Käendaja vastutusest üürilepingust tuleneva võla eest
- Veel kord riigilõivude põhiseaduspärasusest
- Valest omanikukandest kinnistusraamatus
- Kohtutäituri õigusest kinnisasja pildistada
TÄHTSAMAD UUED SEADUSED
- Majandus- ja rahaliidu stabiilsuse, koordineerimise ja juhtimise lepingu ratifitseerimise seadus
- Kalapüügiseaduse muutmise seadus
- Maksukorralduse seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus
RAAMATUPIDAJA KALENDER
ASJALIKKU NAABERMAADEST
- Audiitortegevus Venemaal. Osa 1.- Tatjana Jermilova, Peterburi Audiitorite Koja asepresident
ÄRIHOROSKOOP
TOIMETUSELT
Selle Raamatupidamisuudised PLUSS-i märgusõna võiks olla „avameelselt“. Avame nimelt teie jaoks nii mõnedki teemad, mis tavapäraselt kipuvad argiaskeldustes kaduma, kuid millest rääkimine oleks ettevõtja või finantsinimese jaoks oluline. Näiteks kirjutab advokaat Ksenija Liss ühe mündi kahest poolest. Sageli nähakse ainult mündi esimest ehk säravat poolt: ametinimetus „juhatuse liige“ on uhke kaunistusena visiitkaardil. Kuid selle ametiga kaasneb ka varjus pool, mida inimesed sageli ei teadvusta: kohustused ja vastutus. Advokaat Liss just sellele keskendubki – varjus poolele. Eesti ilmselt üks tuntumaid ettevõtlusnõustajaid Olavi Kärsna kirjutab selles ajakirjanumbris sama lihtsalt, nagu istuks ta teiega õdusas kohvikus ühe laua taga, kas ja kui palju tasuks ettevõtjal, eriti veel algajal ettevõtjal kulutada aega raamatupidamisele. Milles ja kus võib raamatupidaja eksida. Milliseid raamatupidajaid tasub usaldada rohkem ning milliseid vähem. Millal tasub üritada raamatupidamist ise pusida ja millal on parem seda teenust professionaalilt osta. Sama asjatundlikult selgitab Anne Mobel Deloitte Auditist lähenevate pühade eel päevakajalist kinkekaartide teemat – seda just raamatupidamislikust seisukohast. Tinglikku rubriiki „Ärimaailma tumedam pool“ liigituvad aga Eesti ühe salapärasema politseiüksuse, Rahapesu Andmebüroo juhataja Raul Vahtra mõtted rahapesust ja selle uutest suundumustest nii Eestis kui ka välismaal. Toimetus loodab, et lugeja leiab rohkem kui ühest PLUSS-i rubriigist uue teadmise. Mõne väikesegi infokillu, mis kas igapäevases ärielus või – miks mitte – ka isiklike asjade ajamisel kasuks tuleb.
Vihje
- kättesaadav kõikidele lugejatele
- ainult ajakirja tellijatele
UUDISTE MOSAIIK
ASJATUNDJA LUUBI ALL
|
||||||||||||||||||||||||
PROBLEEMID JA LAHENDUSED
RAAMATUPIDAMISE PRAKTIKA
VAJALIK NÄIDIS
|
HUVITAVAID LAHENDEID KOHTUSAALIST
TÄHTSAMAD UUED SEADUSED
RAAMATUPIDAJA KALENDER
Kasulikku infot leiavad siit kindlasti ka juhatuse liige, ettevõtte- finants- ja personalijuht, füüsilisest isikust ettevõtja ja töötaja
ASJALIKKU NAABERMAADEST
|