04.08.2021 Kolmapäev

Kas said kirja töökeskkonna riskianalüüsi esitamise kohta? Esile tõstetud

Tööandjatel on kohustus esitada töökeskkonna riskianalüüs 1. septembriks.

Lisaks julgeolekuasutustele ei pea riskianalüüsi Tööinspektsioonile esitama ettevõtted, kus töötajad ei ole.
Lisaks julgeolekuasutustele ei pea riskianalüüsi Tööinspektsioonile esitama ettevõtted, kus töötajad ei ole. Foto: pixabay.com

Alates 27.07.2021 saadab Tööinspektsioon tööandjatele meeldetuletusi, et tööandjal on kohustus koostada riskianalüüsi töökeskkonna andmekogus või edastada see kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis Tööinspektsioonile (töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13(4) lõige 7). Riskianalüüsi ei pea Tööinspektsioonile esitama julgeolekuasutused (töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 1 lõige 2). Nimetatud sätte rakendussäte kohustab tööandjat kehtiva töökeskkonna riskianalüüsi, mis on koostatud enne 2021. aasta 1. märtsi, esitama töökeskkonna andmekogusse või edastama Tööinspektsioonile hiljemalt 2021. aasta 1. septembriks.

Teavituskirja said tööandjad kellel on 27.07.2021.a. seisuga töötamise registrisse kantud vähemalt üks töötaja (sealhulgas ka ainus juhatuse liige, kellega on sõlmitud tööleping). Kui Te saite kirja aga käesoleval ajal ettevõttes töötajaid ei ole, siis palun vaadake üle töötamise registri andmete õigsus või jätke kiri tähelepanuta. Täpsemalt saate lugeda juhatuse liikme kohta kande tegemisest töötamise registrisse Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

Lisaks julgeolekuasutustele ei pea riskianalüüsi Tööinspektsioonile esitama ettevõtted, kus töötajad ei ole. Näiteks on juhatuse liige kantud töötamise registrisse ainult juhatuse liikmena ehk ta täidab ainult äriseadustikus nimetatud juhatuse liikme funktsiooni ning ei tee ettevõtte heaks tööd. Sarnaselt ei pea riskianalüüsi esitama ka siis, kui juhatuse liige on töötamise registrisse kantud lisaks ka võlaõigusliku lepingu alusel tööd tegeva isikuna. Nendele olukordadele rakendub töötervishoiu ja tööohutuse seadus vaid osaliselt.

Kui aga lisaks juhtimisele teeb juhatuse liige ettevõttes tööd, mille tegemist võib vastavalt asjaoludele oodata üksnes tasu eest, näiteks osutab ettevõtte nimel teenust, eeldatakse, et tegemist on töölepinguga. Ning sellisel juhul tuleb kaaluda, kas tegemist on töösuhtega. Kui on, siis see vastavalt vormistada. Sellisel juhul kehtivad kõik töötervishoiu ja tööohutuse seaduses kehtestatud õigused ja kohustused sh kohustus koostada ja esitada Tööinspektsioonile riskianalüüs.

Tööandjatele on ühe võimalusena teha töökeskkonna riskianalüüs Tööinspektsiooni Iseteeninduskeskkonnas, mis asub lingil https://iseteenindus.ti.ee/login

Tööinspektsiooni iseteeninduskeskkonnas on tasuta töökeskkonna riskianalüüsi tööriist, mille eesmärgiks on pakkuda tööandjatele lihtsat võimalust riskianalüüsi läbiviimiseks ja seeläbi töötajate ohutuse tagamiseks. Tööandjale kuvatakse süsteemis tema ettevõtte tegevusalale asjakohased ohud ja antakse ka tüüpilised abinõud nende ohtude maandamiseks. Peamiseks sihtrühmaks on väike- ja keskmise suurusega ettevõtted. Riskianalüüsi tööriista abil saab juhatuse liige, tööandja poolt määratud töökeskkonnaspetsialist või muu volitatud isik kaardistada töökeskkonnas esinevad ohud ning koostada vastavalt kaardistustulemustele tegevuskava esinevate ohtudega tegelemiseks - nende maandamiseks, ennetamiseks ja vältimiseks.

Kontaktid:

Üldised küsimused riskianalüüsi koostamise, kohustuse ja nõuete teemal: 640 6000 või See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Tehnilised küsimused iseteeninduse ja riskianalüüsi mooduli teemal: 5853 3440

Vaata ka:

Ei saanud kirja? Laadi alla PDF formaadis.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255