Vastab töösuhete nõustamistalituse juhataja Anni Raigna, tööinspektsioon:
Vereseaduse § 7 lg 3 p 5 kohaselt on doonoril õigus saada tööandjalt vaba aeg vere loovutamiseks. See tähendab, et vajadusel võib verd minna andma ka töö ajal.
Hea oleks, kui doonor oma soovist tööandjale mõistliku aja ette teatab, et ärakäimine tööd ei häiriks. Seda, kui pikk vereandmiseks antav vaba aeg peaks olema, seadus ei sätesta. Siin kehtib eelkõige mõistlikkuse ja heausksuse põhimõte.
Mis puutub vereandmise eest antava vaba aja hüvitamisse, siis tööandja vere loovutamise aja eest töötajale töötasu maksma ega säilitama ei pea. Nimelt ei ole seadusandja vere loovutamise aega käsitlenud töölepingu seaduse § 38 mõistes olukorrana, kus tööandja peaks maksma töötajale keskmist töötasu mõistliku aja eest, mil töötaja ei saa tööd teha tema isikust tuleneval, kuid mitte tahtlikult või raske hooletuse tõttu tekkinud põhjusel.
Vere loovutamise aeg on üldjuhul ette planeeritav ehk see on eelnevalt kavandatud tegevus, mida ei saa käsitleda olukorrana, kus töötaja ei saa täita tööülesandeid temast endast tulenevate ettenägematute asjaolude tõttu.
Samas ei keela seadus tööandjat töötajale soodsamate kokkulepete kohaldamist ehk siis tööandja võib pooltevahelise kokkuleppe kohaselt säilitada töötajale vere loovutamise aja eest kas töölepingujärgne töötasu või ka keskmine töötasu.
Vastavad kokkulepped oleks mõistlik kirjalikult fikseerida. Veel parem oleks, kui igasugune vaba aja andmine (sh vereandmine) oleks reguleeritud töökorralduse reeglitega.