30.11.2015 Esmaspäev

Kemikaalide ohutust kasutamisest tööl Esile tõstetud

Kasutame töö juures mõningaid kemikaale. Töötajad, kes neid kasutavad, räägivad midagi ohutuskaardist. Poes, kust neid ostan, pole mulle kunagi midagi sellist kaasa antud.

Vastab Rein Reisberg, töökeskkonna nõustamise osakonna juhataja, tööinspektsioon:

Esmalt tuleb selgeks teha, kas teie ettevõttes kasutatavad kemikaalid on ohtlikud. Lihtsaim viis selleks on põhjalikult tutvuda kemikaali pakendil oleva märgistusega. Kui pakendil on nurgale toetuva ruudu kujuline märk, mille punase raamiga ümbritsetud valgel taustal on must sümbol, on tegemist ohtliku kemikaaliga. Kasutusel on ka veel vana märgistusega ohtlikke kemikaale, milleks on musta sümboliga oranž ruut.

Kui leidsite pakendilt kirjeldatud märgi, on tegemist ohtliku kemikaaliga. Ohtliku kemikaali kasutamisel on oluline teada, mil moel võib seda kasutada. Selle kohta saab vajaliku teabe ohutuskaardilt, mille on koostanud kemikaali tootja. Müüja kohustus on esitada ostjale tasuta ohutuskaart eesti keeles paberkandjal või elektrooniliselt.

Mõningane teave kemikaali kohta on ka pakendil, kuid sealne märgistus ei sisalda kõike vajalikku. Samuti ei asenda ohutuskaarti näiteks teabeleht või kasutusjuhend.

Kemikaali kasutaja jaoks on ohutuskaardil palju vajalikku teavet. Ohutuskaardil kirjeldatakse kemikaali mõju inimeste tervisele ning kasutamisega seotud sümptomeid. Neid teades oskab töötaja seostada näiteks uimasust, naha punetust või silmade kipitust ohtliku kemikaali kasutamisega. Ohutuskaardil on kokkuvõtlik ning kannatanule ja esmaabi andjatele lihtsalt arusaadav esmaabi käsitlev teave. Sealt saab näiteks teavet, et lahusti alla neelamisel ei tohi esile kutsuda oksendamist ning viivitamatult tuleb pöörduda arsti poole või mil moel tuleb tegutseda kemikaali sattumisel silma. Ohutuskaardilt saab samuti teavet ohtliku kemikaali käitlemise ja hoidmise nõuetest, mis aitab tööandjal töötada välja sobivad protseduurid ja töökorralduse.


Teave, mil moel maandada ohtliku kemikaali kasutamisega kaasnevaid riske, on samuti ohutuskaardil. Kui riski ei saa vähendada muul moel kui isikukaitsevahendit kasutades, saab ohutuskaardilt üksikasjalikku teavet, milliste kaitseomadustega isikukaitsevahendeid tuleb kasutada. Näiteks kui on vaja kaitsta hingamisteid, saab isikukaitsevahendeid valida ohutuskaardi teabele tuginedes. Ühe konkreetse lahusti puhul sätestab ohutuskaart, et tuleb kasutada pool- või täismaski, mis on varustatud A-tüüpi gaasifiltriga (pruun). Lihvimisel tuleb kasutada P2-tüüpi tolmufiltrit ning pihustusvärvimisel kombineeritud filtriga A/P3 respiraatorit.

Tööandja peab tagama, et töötajad oleksid teadlikud tööl kasutatavate ohtlike kemikaalide ja neid sisaldavate materjalide kõikidest ohutusandmetest, mida tarnija on ohtliku kemikaali kohta esitanud ohutuskaardil. Ainult juhul kui ohutuskaardil olevast on teadlikud nii tööandja kui ka kõik ohtliku kemikaali kasutamisega seotud töötajad, on loodud eeldused vältida kemikaali kasutamisega kaasneda võivaid tervisekahjustusi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255