29.03.2018 Neljapäev

Koja ettepanek lapsehoolduspuhkusele mineku etteteatamise pikendamise kohta võeti arvesse

Vanemapuhkuste ja perehüvitiste muudatusi on kavandatud juba mõnda aega. Mõni muudatus on tänaseks ka juba jõustunud. Nüüd on valminud ka täiendatud perehüvitiste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Kaubanduskojal on hea meel, et eelnõus on arvestatud ka koja ettepanekuga pikendada lapsehoolduspuhusele minemise ja naasmise etteteatamise tähtaega 45 päevani. Vaata lähemalt, millised muudatused veel töös on!

Kaubanduskoda peab mõistlikuks, et erinevad vanemapuhkuste liigid (rasedus- ja sünnituspuhkus, isapuhkus, lapsehoolduspuhkus) liidetakse vanemapuhkuste süsteemi, mille tulemusena tekib emapuhkus, isapuhkus ja vanemapuhkus.

Eelnõuga tehakse paindlikumaks vanemapuhkuste ja -hüvitiste süsteem, mis võimaldab lapsevanematel paremini ühildada töö- ja pereelu. Nimelt antakse lapsevanematele võimalus olla kahe kuu ulatuses koos vanemapuhkusel ja saada selle perioodi eest samal ajal vanemahüvitist. Koda loodab, et suurem paindlikkus aitab parandada emade positsiooni tööturul, aitab kaasa palgalõhe vähenemisele ning suurendab isade osalemist laste kasvatamises.

Suurem paindlikkus ei tähenda aga seda, et tööandja on kohustatud pakkuma töötajale väiksemat töökoormust. Näiteks ei saaks töötaja nõuda tööandjalt osalise tööajaga töötamise võimalust, kui ta varem töötas täiskoormusega. Seda saab rakendada vaid poolte kokkuleppel.

Koda tunneb heameelt, et ministeerium on arvestanud kaubanduskoja ettepanekut pikendada lapsehoolduspuhusele minemise ja naasmise etteteatamise tähtaega seniselt 14 päevalt 45-ni. Koja  hinnangul on see mõistlik kompromiss, mis arvestab nii tööandja ja asendustöötaja huvidega, kuid ei ole samas liigselt piirav ka lapsevanema jaoks.

Positiivne on ka muudatus, mille järgi ei loeta emapuhkust enam ajutiseks töövõimetuseks ning emal ei ole enam nii rangeid töötamise piiranguid kogu emapuhkuse ajal. Samas tekib tööandjal edaspidi kohustus teha emapuhkuse ja isapuhkuse kohta märge töötamise registrisse (töötamise peatumine).

Mõistlik on ka muudatus anda töölepingu alusel töötavale isale ja emale võimalus kasutada kümme tööpäeva tasustatud lapsepuhkust iga alla 9-aastase lapse kohta. Samuti toetab koda muudatust, mille kohaselt teeb edaspidi töötajale lapsepuhkuse hüvitise väljamakseid sotsiaalkindlustusamet ning tööandjal kaob vajadus ise töötajale puhkusehüvitist välja maksta ning seejärel selle kompenseerimiseks sotsiaalkindlustusameti poole pöörduda.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255