19.09.2017 Teisipäev

Põhiseaduskomisjon magusamaksus vastuolu ei näe

Esmaspäeval arutas riigikogu põhiseaduskomisjon presidendi välja kuulutamata jäetud magustatud jookide maksustamise seadust ning kuigi komisjon selles põhiseadusega vastuolu ei näinud, otsustati tulenevalt magusamaksust loobumisest mitte toetada seaduse muutmata kujul vastu võtmist.
Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Marko Pomerantsi sõnul toetab komisjon üksmeelselt ettepanekut mitte toetada magustatud jookide maksustamise seaduse muutmata kujul vastuvõtmist.
Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Marko Pomerantsi sõnul toetab komisjon üksmeelselt ettepanekut mitte toetada magustatud jookide maksustamise seaduse muutmata kujul vastuvõtmist. Foto: pixabay.com

"Põhiseaduskomisjon seda põhiseadusega vastuolu paragrahv 10 punkt 8 osas selles seaduses ei näinud, kuna komisjoni arvates on tegemist õiglase ja põhiseaduspäerase käitumisega. Olukorda maismaal olevates poodides, laevadel ja lennukites ei saa võrrelda," ütles põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants BNS-ile.

Samas leidis komisjon, et seaduse maksukohustust käsitlev sõnastus on segane ning see vajaks täpsustamist, aga tulenevalt valitsuse otsusest magusamaksust loobuda ei toeta komisjon seaduse muutmata kujul vastuvõtmist. "Lähtudes vahepeal riigis kujunenud olukorrast, toetab põhiseaduskomisjon üksmeelselt ettepanekut mitte toetada selle seaduse muutmata kujul vastuvõtmist," märkis Pomerants.

Pomerantsi sõnul ei võimalda riigikogu kodukord seadust, olenemata otsusest seda mitte jõustada, arutamata jätta. "Mis sisuliselt edasi saab, seda me veel näeme. Puudub kiire vajadus seaduse muutmiseks ja jõustamiseks, kuna magusamaksu ei tule. Kas algatatakse seaduse muutmine, veel ei tea," lisas ta.

Valitsus leppis möödunud nädalal kabinetinõupidamisel kokku järgmise aasta eelarves, millega sai ka selgeks, et magusamaksu järgmisel aastal ei tule.

Juulis jättis president Kersti Kaljulaid välja kuulutamata magustatud jookide maksustamise seaduse ja saatis selle tagasi riigikogule uuesti arutamiseks ja otsustamiseks. Kaljulaid viitas niinimetatud Tallinki erandile, millega rahvusvahelistel liinidel sõitvate laevadel müüdavad joogid ei oleks suhkrumaksuga maksustatavad.

"Toetan niinimetatud magusamaksuga seatud eesmärki suunata Eesti inimesi ja eelkõige lapsi ja noori tarbima vähem suhkrut ning vähendada seeläbi liigsest suhkru tarbimisest tingitud tervisekahjusid," ütles Kaljulaid toona. "Sellegipoolest jätan magustatud joogi maksu seaduse välja kuulutamata, kuna olen seisukohal, et see on vastuolus põhiseaduse paragrahvis 12 toodud võrdse kohtlemise põhimõttega," märkis president.

Põhiseaduse järgi võib president jätta riigikogu vastuvõetud seaduse välja kuulutamata ja saata selle koos motiveeritud otsusega neljateistkümne päeva jooksul, arvates saamise päevast, riigikogule uueks arutamiseks ja otsustamiseks.

Kui riigikogu võtab presidendi tagasi saadetud seaduse muutmata kujul uuesti vastu, kuulutab president seaduse välja või pöördub riigikohtu poole ettepanekuga tunnistada seadus põhiseadusega vastuolus olevaks. Kui riigikohus tunnistab seaduse põhiseadusega kooskõlas olevaks, kuulutab president seaduse välja.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255