31.07.2015 Reede

Võlaõigusseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmine

Justiitsministeerium on välja töötanud võlaõigusseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, millega võetakse Eesti õigusesse üle elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepinguid puudutav Euroopa Liidu regulatsioon.
Võlaõigusseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmine
Võlaõigusseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmine Foto: PM

Mis on eelnõu eesmärk?

Eelnõu eesmärgiks on võtta Eesti siseriiklikku õigusesse üle Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2014/17/EL elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingute kohta (hüpoteekkrediidi direktiiv) tagamaks elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingute korral tarbijale senisest kõrgem tarbijakaitsetase.

Keda mõjutab?

Direktiivist tulenevad muudatused puudutavad eelkõige eluasemelaenude andjaid ja võtjaid.

Mida eelnõu endaga kaasa toob?

Direktiiviga ühtlustatakse elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingute regulatsiooni Euroopa Liidus. Peamised muudatused, mida eelnõuga ette nähakse on järgmised:

  • Krediidiandjale pannakse elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingut puudutava üldteabe esitamise kohustus. Üldine teave peab olema vähemalt elektrooniliselt igal ajal tasuta kättesaadav.
  • Tarbijale tuleb lepingu sõlmimisele eelnevalt anda senisest põhjalikumat teavet. Lepingueelse teabe esitamiseks võetakse kasutusele uus senisest põhjalikum standardinfo teabeleht (vorm toodud allpool).
  • Õigus lepingust põhjust avaldamata taganeda laieneb ka hüpoteegiga tagatud tarbijakrediidilepingutele. Elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingu korral on tarbijal õigus lepingust taganeda 7 päeva jooksul.
  • Täiendatakse vastutustundliku laenamise regulatsiooni. Üheselt määratakse, et krediidilepingu võib sõlmida vaid juhul, kui tarbija on krediidivõimeline. Kui seda reeglit rikutakse, siis alaneb lepingujärgne intressimäär seadusjärgsele intressimäärale.
  • Täpsustatakse krediidi kulukuse määra arvutamise täiendavaid tingimusi selliselt, et need sobiksid paremini elamukinnisvaraga seotud krediidilepingutele.
  • Tutvustatakse eraldi nõustamisteenuse instituuti, mille sisuks on tarbijale konkreetse soovituse andmine talle sobivaima elamukinnisvaraga seotud krediidipakkumise kohta. Nõustamisteenuse osutamine on vabatahtlik.
  • Keelatakse elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingu sõlmimise sõltuvaks tegemine teise finantsteenuse osutamise lepingu sõlmimisest selliselt, et elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingu sõlmimine eraldiseisvalt ei ole võimalik. Põhjendatud erandid sellest on näiteks kindlustuslepingu sõlmimine, eeldusel, et tarbijal on võimalik valida kindlustusandja, ning makse- või hoiusekonto avamine.
  • Tarbijale antakse võimalus arvestada välisriigi vääringus sõlmitud tarbijakrediidileping tarbija oma riigi vääringusse teatud tingimustel ümber, et vähendada valuutakursi kõikumise riske tarbija jaoks.
  • Täpsustatakse elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingute reklaamis esitatavat teavet reklaamiseaduses.
  • Täpsustatakse mõningaid krediidiandjate ja –vahendajate üle teostatava järelevalve küsimusi.

Millal plaanitakse muudatused jõustada?

Liikmesriigid on kohustatud hüpoteekkrediidi direktiivist tulenevaid meetmeid kohaldama alates 21. märtsist 2016, mistõttu on eelnõu planeeritud jõustuma 21. märtsil 2016. Tarbija õiguste direktiivi ülevõtmiseks koostatud sätetes kavandatavad täpsustused jõustuvad üldises korras.

Ettevõtjate arvamused määruse kohta on oodatud hiljemalt 12. augustiks e-posti aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Kavandatavate muudatustega saab lähemalt tutvuda siin:

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255