Kuna 8. jaanuaril avalikustatakse selle aasta kontrollitavate ettevõtete nimekiri, tasub heita pilk sellele, mida Tööinspektsiooni kontroll endast kujutab ning kuidas see toimub.
Tööinspektsiooni kontrolli eesmärk ja protsess
Tööinspektsiooni kontrolli eesmärk ei ole pelgalt rikkumiste avastamine ja nende kõrvaldamine, vaid ennekõike tööandja ja töötajate abistamine. Kontrolli käigus juhitakse tähelepanu võimalikele puudustele ning antakse nõu, kuidas töökeskkonda paremaks muuta. Tulemuseks on turvalisem ja tervislikum töökeskkond, mis on kasulik nii töötajatele kui ka tööandjale.
Kontrollimisega seotud dokumentide ja muu info vahetamise keskkond on Tööinspektsiooni iseteenindus (TEIS).
Kontrolliprotsess koosneb mitmest etapist:
- Teavitamine. Enamasti annab tööinspektor kontrollist ette teada, saates tööandjale TEISi kaudu teate, kus on märgitud kontrollimise aeg ja nimekiri vajalikest dokumentidest. See annab tööandjale võimaluse ette valmistada. Samas on oluline meeles pidada, et Tööinspektsioonil on õigus teostada kontrolli ka ette teatamata.
- Ettevalmistus. Tööandjal on soovitav üle vaadata ja valmis seada kõik vajalikud dokumendid (nt riskianalüüs, töötajate juhendamise dokumendid, esmaabikorralduse plaan jms), sest enamasti on vajalike dokumentide loetelu esitatud juba kontrollist teavitavas kirjas. Väga mugav on dokumendid enne kontrolli Tööinspektsiooni iseteenindusse üles laadida, et inspektor saaks nendega tutvuda juba enne külastuse läbiviimist.
- Kohapealne külastus. Inspektor tutvub ettevõtte töökeskkonnaga, vestleb soovi korral töötajatega ning hindab, kas tööohutus- ja töötervishoiunõuded on täidetud.
- Tagasiside ja soovitused. Avastatud puudused kannab tööinspektor menetlustoimingu protokolli, kus selgitatakse puuduse sisu.
Kontrolli fookuses on:
- Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded. Näiteks riskianalüüsi olemasolu, tegevuskava ja selle elluviimine, töötajate juhendamine, isikukaitsevahendite kasutamine, tervisekontrolli korraldus.
- Töösuhted. Töö- ja puhkeaja korraldamine, alaealiste töötingimused jms.
- Spetsiifilised tegevusalad. Näiteks sõidukijuhtide töötingimused ja tööturumeetmete seaduse täitmine.
Puuduste avastamisel:
- On tööinspektoril tööandja ärakuulamiskohustus. Tööandjal on aega viis tööpäeva, et esitada inspektorile oma arvamus, vastuväited või tõendid puuduste kõrvaldamise kohta Tööinspektsiooni iseteeninduses.
- Koostatakse ettekirjutus. Kui puudused pole viie tööpäeva jooksul kõrvaldatud, määratakse ettekirjutuses konkreetne tähtaeg. Viie tööpäeva jooksul ei ole üldiselt võimalik kõrvaldada kõiki töökeskkonnas avastatud puudusi – see on täiesti loomulik ja mõistetav. Sel juhul koostatakse tööandjale ettekirjutus puuduste kõrvaldamiseks ning määratakse selleks ka konkreetne tähtaeg.
- Tõsised rikkumised. Eluohtlike olukordade korral võib inspektor töö peatada või töövahendi kasutamise keelata. Elule ohtlikuks loetakse eelkõige olukordi, kus tehakse ohutusnõudeid eirates töid ohtlike töövahenditega, ohtlike kemikaalidega, kõrgepingeliini või trafoalajaama läheduses, või võib toimuda varing maanihke või pinnase vajumise tõttu. Ohtlikud on ka tööd, millega kaasneb uppumisoht, mida tehakse maa-alustes tingimustes (kaevus, tunnelis) või lõhkeainetega. Loetellu kuuluvad veel tööd, mis on seotud raskete/massiivsete valmisdetailide tõstmise, monteerimise või demonteerimisega ja eritähelepanu all on ka tööd, millega kaasneb töötaja kõrgusest kukkumise oht.
Tööandja meelespea
- Koostöö on võtmetähtsusega. Tööinspektor on eelkõige partner, kelle eesmärk on aidata töökeskkonda paremaks muuta.
- Valmistu ette. Korralikult ettevalmistatud dokumendid ja hea töökeskkond teevad kontrolli sujuvamaks.
- Ära karda küsida. Kui midagi jääb ebaselgeks, küsi tööinspektorilt selgitusi. Seda võib teha ka TEISi vestlusakna kaudu.
Tööinspektor – partner turvalisema töökeskkonna loomisel
Tööinspektorid ei ole hirmutavad järelevaatajad, vaid kogenud spetsialistid, kes oskavad anda väärtuslikku nõu.
Võttes arvesse 2025. aasta valimi avalikustamist, tasub varakult üle vaadata oma ettevõtte töökeskkond ja töökeskkonna korraldamisega seotud dokumendid. Nii on võimalik Tööinspektsiooni kontrollist maksimaalselt kasu saada ja samal ajal oma töötajatele kinnitada, et nende heaolu on prioriteet.
Allikas: Tööinspektsioon