Valitsus kavatseb heaks kiita FIE-de maksustamise lihtsustamise
Eelnõu üks eesmärke on luua FIE-dele äriühinguga sarnane maksukeskkond, mis muudab selle praegusega võrreldes soodsamaks ning laiendada FIE-dele töötajatele kehtestatud maksusoodustusi või sotsiaalseid tagatisi, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.
Teenitud ettevõtlustulult peab FIE tasuma sotsiaalmaksu, mille maksmisele on kehtestatud nii alam- kui ülempiir. Eelnõu kohaselt vähendatakse FIE sotsiaalmaksu ülempiiri 15-kordselt töötasu alammäärade aastasummalt 10-kordsele alammäärale. Käesoleval aastal on ülempiiriks 27 918 eurot, muudatuse järgselt väheneb see summa 18 612 euroni. Seega väheneb ülempiir 33 protsenti.
Haigestumise korral antakse FIE-le võimalus vähendada oma sotsiaalmaksu miinimumkohustust päevade võrra, mil ta oli ajutiselt töövõimetus. Lisaks saab FIE õiguse arvutada endale 2.-8. haiguspäeva kohta arvestuslik haigushüvitis ja arvata see maha sotsiaalmaksuga maksustatavast ettevõtlustulust.
Põhikohustusena õppimisega tegelevad FIE-d vabastatakse sotsiaalmaksu miinimumkohustusest ja sotsiaalmaksu avansilise makse tasumisest. Muudatuse tulemusel kaob neil kohustus täita sotsiaalmaksu miinimumkohustust ja ettevõtlustulu teenides tuleb neil tasuda sotsiaalmaksu vaid tegelikult teenitud tulult.
FIE saab võimaluse ettevõtlustulust maha arvata enda tervise edendamiseks tehtud kulusid kuni 100 eurot kvartalis. Seega saab FIE, kes osaleb spordiklubi treeningutes või avalikul rahvaspordiüritusel, need kulud oma tulust kuni 100 euro ulatuses kvartalis maha arvata.
Sarnaselt äriühinguga lubatakse FIE-l arvata tulust maha kuni 10-eurone reklaamkingituse kulu ja välisriigis ettevõtlusega tegelemisel tehtud enda toitlustamiskulud välislähetuse päevaraha ulatuses ehk 50 eurot välislähetuse esimese 15 päeva kohta, ja 32 eurot iga järgneva päeva kohta. Samuti saab külaliste ja äripartnerite vastuvõtuks tehtud kulusid maha arvata 32 euro ulatuses kuus.
Teise olulise muudatusena suurendatakse eelnõu järgi ka kohalikule omavalitsusele (KOV) kantava tulumaksu osa suurust nelja aasta jooksul seniselt 11,6 protsendilt 11,91 protsendile. KOV-idele laekuv tulumaksu osa suureneb järgneval neljal aastal järgnevalt: 2018. aastal 20 miljonit; 2019. aastal 5 miljonit, 2020. aastal 4 miljonit ja 2021. aastal 2 miljonit.
FIE on üldjuhul väikeettevõtlusega tegelev inimene, kes pakub enda nimel kaupu või teenuseid ning saab selle eest tasu. Hetkel on Eestis üle kui 31 000 FIE-t.
Seadus on planeeritud jõustuma 1. jaanuaril 2018.