02.05.2013 Neljapäev

Valitsus kinnitas Finantsinspektsiooni seaduse ja investeerimisfondide seaduse muutmise

Valitsus otsustas tõhustada järelevalvet suurte finantsgruppide üleValitsus kinnitas Finantsinspektsiooni seaduse ja investeerimisfondide seaduse muutmise ning sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Eelnõu eesmärkideks on finantsjärelevalve tõhustamine finantskonglomeraatide üle, teiste liikmesriikide investeerimisfondide osakute lihtsamas korras pakkumine Eestis ning Finantsinspektsioonile selgema rolli seadmine elanikkonna finantsalaste teadmiste edendamisel.

Valitsus kinnitas Finantsinspektsiooni seaduse ja investeerimisfondide seaduse muutmise ning sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Eelnõu eesmärkideks on finantsjärelevalve tõhustamine finantskonglomeraatide, ehk suurte finantsgruppide üle, teiste liikmesriikide investeerimisfondide osakute lihtsamas korras pakkumine Eestis ning Finantsinspektsioonile selgema rolli seadmine elanikkonna finantsalaste teadmiste edendamisel.

Kehtiv õigus ei näe ette piisavaid võimalusi finantsjärelevalve asutusele finantskonglomeraatide üle järelevalve korraldamisel, samuti on finantskriis need puudujäägid välja toonud. Eelnõu kohaselt järelevalve õigusi suurendatakse ja täpsustakse finantsjärelevalve rolli finantskonglomeraatide üle järelevalve korraldamisel. Tehtav muudatus põhineb finantskonglomeraatide direktiivil.

Finantskonglomeraatide all peetakse silmas eriti suuri finantsgruppe, kuhu kuuluvad nii pangad, kindlustusfirmad kui investeerimisfirmad ehk tegemist on gruppidega, mille ärimudelis on ühendatud finantsturu erinevate sektorite teenuste osutamine ja toodete pakkumine.

Eelnõuga nähakse ette, milliste reeglite järgi teiste liikmesriikide riski- ja muid sarnaseid investeerimisfonde võib Eestis pakkuda. Vastavad muudatused põhinevad alternatiivfondide direktiivil. Alternatiivfondi all peetakse silmas eelkõige investeerimisfondi, mis ei ole jaeinvestoritele suunatud eurofond või pensionifond. Alternatiivseteks investeerimisfondideks võivad olla näiteks kutselistele investoritele suunatud riskikapitalifondid, börsivälistesse ettevõtetesse investeerivaid fondid, toorainefondid ja kinnisvarafondid.

Teiste liikmesriikide alternatiivfondide osakuid võib Eestis pakkuda juba täna, kuid eelnõuga muutuvad nende pakkumise reeglid lihtsamaks. Muutub mõnevõrra ka järelevalve roll. Kui alternatiivfond on teisest liikmesriigist pärit, vastutab järelevalve teostamise eest ka selle riigi järelevalveasutus.

Eelnõuga täpsustakse Finantsinspektsiooni rolli elanike finantsalaste teadmiste ja finantskirjaoskuse edendamisel. Sätestatakse, et finantsjärelevalve üheks toetavaks ülesandeks on elanike teadlikkuse tõstmine finantsteenustest ja finantstoodetest.

Seadus jõustub üldises korras, välja arvatud alternatiivfonde puudutavad muudatused, mis jõustuvad käesoleva aasta 22. juulil.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255