Populaarseim investeerimisraamat eestlaste seas on Soome tuntud investori, ka meie börsimessil „Rahakompass“ esinemas käinud Seppo Saario kirjutatud „100 igihaljast börsivihjet“.
Toon raamatust alljärgnevalt välja 15 juhist, mille avaldas investeerimisfondide analüüsikeskus Morningstar.
Juhised on eelkõige mõeldud algajatele investoritele, aga kordamiseks ka kogenumatele.
1. Aktsia annab sulle osaluse ettevõttes, mis tähendab, et aktsionärina peaksid mõtlema nagu ettevõtte omanik. Aktsia ei ole pelgalt paberitükk (tänapäeval pigem virtuaalne), mida kaubeldakse edasi ja tagasi.
2. Börsifirmade väärtust tuleb hinnata nende tegevuse põhjal. Börsifirmade väärtus põhineb ettevõtte tulevikus tekkivate rahavoogude praegusel hinnangul.
3. Osta aktsiaid siis, kui mitte keegi ei taha neid osta ja müü siis, kui kõik tahavad osta.
4. Aktsiaturul võib edukas olla kahte moodi:
a) Ostes ettevõtteid, mille väärtus ajapikku kasvab;
b) Ostes ettevõtteid, mis on nende tõelisest väärtusest odavamad ja oodates, et turud saavad ettevõtte allahinnatusest aru. Ürita mõlemat meetodit.
5. Keskendu tugeva konkurentsieelisega ettevõtetele. Ettevõtted, kellel on pikka aega konkurentsieelis, kasvavad kiiremini kui need, kellel konkurentsieelist ei ole. Tugevad ettevõtted toimivad paremini ka majanduslanguse korral.
6. Teistest paremat informatsiooni on tänapäeval väga raske saada. Inimesed on aga ekslikud ja seetõttu tegutsevad paljud turuosalised lühiajalise perspektiiviga. Keskendu pikaajalistele eesmärkidele, sest siis on eduvõimalused suuremad.
7. Keskendu sellele, mida oskad. Müü, kui sa ei tea või ei saa millestki aru. Ole kannatlik ja oota oma aega.
8. Kulud võivad tootlust märkimisväärselt vähendada. Minimeeri tehingu-, maksu- ja nõustamiskulusid.
9. Keskendu sama palju ettevõtte väärtusele kui aktsia hinnale. Kui sa tead aktsia hinda, aga ei tea ettevõtte väärtust, ei tea sa mitte midagi. Ka sportlased ei muutu paremaks, kui nad vaatavad vaid oma tulemusi; paremaks teeb neid harjutamine.
10. Hinnastamine on tähtis. Kui maksad aktsia eest liiga kõrget hinda, osutuvad tootlused pettumuseks, sest aktsia hind on juba palju tõusnud. Otsi ettevõtteid, millele turud on pannud tagasioidlikumad ootused.
11. Doseeri õigesti. Hajutamine on tähtis, aga portfelli ei tohi hajutada liiga väikesteks osadeks. On parem, kui portfellis on vähem aktsiaid, kuid neid on vaja vahetada targemini.
12. Mida suuremad on ootused, et aktsia on hea tootlusega, seda suurem peaks olema selle aktsia osakaal portfellis. Mida tugevam on usk ennustusse, et hindad ettevõtte tõelist väärtust õigesti, seda suurem peaks olema selle ettevõtte osakaal portfellis.
13. Tulevikusündmused on alati ebakindlad. Jäta alati korralik puhver (turvamarginaal).
Mida ebakindlam on olukord, seda suurema turvamarginaali peaksid jätma.
14. Mõtle alati valuutade vahetuskursile. Pole vaja karta hea investeeringu müümist, kui seda pakutakse hea kursiga. Kui võid müüa ühte eurot 90 sendiga ja osta eurot 60 sendiga, on hea mõte seda teha.
15. Edukas investeerimine eeldab suuri teadmisi ja arusaamist. Hangi teadmisi erinevatest allikatest ning otsi ideid ka sealt, kust teised ei pruugi seda teha.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi