07.11.2012 Kolmapäev

Analüütik: absurdne, et kolmekuulisele hoiusele kehtib 0,01% intress

Raha hoiustamise kohta tuleb Eestis aina üllatusi. LHV pank loobus mõni aeg tagasi kaheaastaste hoiuste vastuvõtmisest, kuna intressimäärad alanevad edasi. SEBs saab kolmekuulisi hoiuseid teha 0,01protsendise aasta baasil tootlusega. Ühe- ja kahekuuliste hoiuste tootlus on selles pangas 0,00 protsenti. 

"Millal jõuame negatiivsete nominaalsete hoiuseintressimääradeni?" küsib Äripäevas analüütik Romet Kreek. Võttes appi panganduses kasutatava 72 reegli, selgub, et 0,01protsendise hoiuseintressi juures kahekordistuks hoiuse summa 7200 aastaga. Tundub veidi pikk aeg, arvestades seda, et maailm ei tunne pangandust nii kaua. Jutt käib nominaalsest tootlusest ehk hoiustajad peaksid arvestama ka sellega, et inflatsioon vähendab raha ostujõudu.

"Keskpangad võiksid oma tegevuses aru anda, et riikide maksujõuetuse riski ei saa lahendada likviidsusmeetmetega," märgib analüütik. "Ühiskonnale on pandud koorem, kus laenuvõtjad saavad nautida madalaid intressimäärasid ja hoiustajaid karistatakse. Miks peaks üldse raha pangas hoiustama 0,01protsendise intressimäära juures? Kuidas pangad on jõudnud olukorda, kus tavapärase rõõmustamise asemel stabiilsete kliendihoiuste üle on saanud sellest pankadele nuhtlus? Kas keskpangad soovivad muutuda ainsaks hoiuste hankimise kohaks pankadele? Miks peaks pangad üldse klientidele madalate intressimäärade juures laenu andma? Kui mahupangandus ei toimi, mis on tegelik pankade äri, on pankadel võimalus kärpida karmilt kulusid või tõsta teenustasusid."

Analüütik soovitab, et tuleks võrrelda pankade hoiuseintressimäärasid. Näiteks ühekuulise hoiuse intressimäärade vahe, jättes kõrvale tasuta hoiuseid võtva SEB, on 70kordne. Aastase hoiuse intressivahe on samuti kordades. Võiks väljuda mugavustsoonist.

Hoiustamine ei ole üldse säästjatele vastuvõetav tegevus, arvestades meil vohavat inflatsiooni, mistõttu võiks vaadata alternatiivsete raha paigutamise võimaluste poole, isegi kui need on riskantsemad.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255