Swedbanki ja SEB panga analüütikud ütlesid novembrikuu tööstustoodangu statistikat kommenteerides, et elektroonikasektor oli ainus kasvav sektor ning teised tootmisharud olid languses.
Swedbanki Balti investeerimiskeskuse analüüsi osakonna juhataja Kristjan Tamla sõnul pole elektroonikasektorit nõrgenev välisnõudlus veel mõjutanud ning sektori tootmismahtudes on jõutud kõigi aegade rekordtasemele väga lähedale.
"Töötlev tööstus on viimase kolme kuu jooksul olnud suhteliselt muutumatu pildiga - elektroonikasektor kasvab ning enamik teisi suuremaid tootmisharusid toodab nõrgenendud eksporttellimuste tõttu vähem kui aasta varem," ütles Tamla. Kuigi elektroonikasektori suurt kasvu saab tema sõnul osaliselt põhjendada tehniliste teguritega nagu madal võrdlusbaas eelmise aasta teises pooles, on selle sektori tootmine viimastel kuudel ka reaalselt oluliselt kasvanud.
"Elektroonika tootmismahtudes on jõutud taas kõigi aegade rekordtasemele väga lähedale," sõnas Tamla. "Elektroonikasektori toodangust moodustab suure osa allhange Skandinaavia tööstusele, kus tootmismahud on viimastel kuudel olnud väga nõrgad."
Tamla lisas, et nii on Eesti elektroonikatööstuse tugevad mahud hea näide sellest, kuidas ka nõrga välisnõudluse keskkonnas võib väikese riigi toodang õige turuniši juures kasvada.
Tööstuse viimase paari kuu kindlustunde indeksis on eksporttellimuste komponent langenud 2010. aasta tasemele. Seetõttu võib Tamla sõnul oodata, et enamikes tööstusharudes ei näita tootmine eelolevatel kuudel veel erilisi kasvumärke.
SEB Panga majandusanalüütik Ruta Arumäe ütles BNS-ile, et negatiivseks pooleks tööstustoodangu üldiselt tugeva kasvunumbri juures on see, et kasvas ainult üks sektor, elektroonika tootmine, ning kõik ülejäänud sektorid on languses. "See-eest on see kasvav sektor suurim Eestis ning kasv oli meeletu. Ilmselt oli novembris tegemist elektroonikatööstuse ekspordis ühe suurema partiiga. Kuid isegi sellele vaatamata on trend elektroonikatööstuses siiski käesoleva aasta jooksul olnud aina ülespoole," lisas ta.
Alates septembrist võis Arumäe sõnul märgata esimesi märke kergest elavnemisest tööstustoodangus ning kui oktoobrikuised näitajad võtsid veidi optimismi maha, siis novembri numbrid näitavad siiski elavnemise jätkumist.
"Kui terve eelmise aasta tööstustoodangu mahtude trendi vaadata, siis see on aasta lõpul pöördunud kergelt ülespoole. Tööstustoodang on suurenenud ka võrreldes eelmiste kuudega, mitte ainult eelmise aasta nõrga võrdlusbaasiga võrreldes. See on selle juures positiivne pool," ütles Arumäe.
Detsembrikuus võib tööstustoodangu kasv Arumäe prognoosi kohaselt veidi tagasihoidlikumaks jääda. "Edaspidiseks ei ole pilt üleni positiivne. Tööstuse kindlustunde indikaator on endiselt edasi langenud, ning tööstussektori uued tellimused samuti. Aga eks enamus sektoreid seda pilti ka juba peegeldab," kommenteeris Arumäe, lisades, et elektroonikatööstuse suuri kõikumisi on raske prognoosida, kuid ilmselt võib see kasvu siiski ülal hoida.
Tööstustoodangu mahud liiguvad Arumäe sõnul siiani prognoositud majanduskasvu graafikus.
Statistikaameti teatel tootsid tööstusettevõtted 2012. aasta novembris seitse protsenti rohkem toodangut kui eelmise aasta novembris, enim mõjutas toodangu mahu suurenemist kasv elektroonikaseadmete tootmises.