Eesti on Euroopa Ülemkogul saavutatud kokkulepetega Euroopa Liidu (EL) 2014.–2020. eelarve osas rahul ja ei soovi europarlamendiga alanud läbirääkimiste käigus näha eelarvekavas radikaalseid muudatusi, ütles riigikogu EL-i asjade komisjoni esimees Arto Aas.
Europarlamendi läbirääkimiste positsioonis pole Aasa sõnul seisukohti, mis oleks Eesti jaoks otseselt vastuvõetamatud, küll aga on pisut ennatlik arvestada omavahenditena eelarvesse finantstehingute maksust laekuvad tulud.
Aas märkis pressiteates, et Eesti jaoks on kõige kehvem lahendus see, kui EL-i seitsmeaastane eelarveraamistik jääks vastu võtmata ja jätkataks üheaastaste väljamaksetega senisel tasemel. "Ootame Iirimaa juhtimisel aktiivseid läbirääkimisi järgneva kolme kuu jooksul ja eelarve osas kokku leppimist juba suveks. Oleme selles suhtes optimistlikud," märkis Aas.
Riigikogu EL-i asjade komisjon arutas reedel EL-i 2014.-2020. aasta eelarve läbirääkimiste käiku Euroopa Parlamendis, mis otsustas 13. märtsil eelarvet mitte kinnitada ja võttis vastu resolutsioon, milles sõnastati oma läbirääkimiste positsioonid.
Euroopa Parlamendi seisukohti tutvustasid kolmisjonile Eesti Euroopa Parlamendi saadikud Ivari Padar ja Tunne Kelam.
"On selge, et mitmed netomaksjatest liikmesriigid soovivad EL-i eelarve mahtu vähendada. Euroopa Parlament ootab omalt poolt, et liikmesriigid täidaksid oma kohustusi sissemaksete osas. Samuti soovib parlament, et rohkem vahendeid oleks suunatud teaduse, hariduse ja innovatsiooni valdkonnale, mis on majanduse elavdamise ja EL-i 2020. aastaks seatud eesmärkide saavutamiseks väga olulised," ütles Padar.