06.04.2023 Neljapäev

Domus: üks võimalus laenukulude optimeerimiseks on eluaseme vahetus

Domus Kinnisvara juhatuse liikme Raul Reino sõnul tasuks pangalaenuga kodu ostnud inimestel kõrgete laenukulude ohjeldamiseks kaaluda senise eluaseme vahetamist soodsama, kuid mitte tingimata halvema vastu, et prioriteetsemate kulutuste arvelt ei peaks liialt kokku hoidma.

Sageli on mõistlikem variant laenukulusid kokku hoida eluaset vahetada.
Sageli on mõistlikem variant laenukulusid kokku hoida eluaset vahetada. Foto: pixabay

Reino tõdes, et möödunud suvel alanud euribori kiire tõus on pannud paljud kodulaenu võtjad raskesse olukorda.

"Möödas on ajad – paljude ekspertide hinnangul jäädavalt –, mil Euroopa pankade omavahelise rahalaenamise keskmine intressimäär euribor oli negatiivne. Euribori tõus on viimase kuue kuu jooksul olnud järsk, suurt osa laenuvõtjaid ebameeldivalt üllatanud, kuid hea uudis on, et selle tõusuredeli viimased pulgad juba paistavad. Eesti Pank oma värskes prognoosis hindab, et euribori tipp peaks saabuma sügisel ja alla 4 protsendi taset," kirjutas Reino Domuse blogis.

Juhatuse liige tõdes, et tõusu peatumise üle võiks justkui rõõmustada, aga laenuvõtja jaoks tähendab ka see võimalik 4-protsendine euribor, et tema peab seda uut intressimäära maksma sellele järgnevad kuud, ehk eeloleval talvel tuleb laenuvõtjatel arvestada intressidega, mida pole nähtud üle kümne aasta.

"Kuna enamuses laenulepingutes võib intressi muuta reeglina kaks korda aastas, siis konservatiivne laenuvõtja teeb targasti, kui ta oma 2024. aasta perekondlikku eelarvet tehes arvestab pigem selle 4 protsendi tasemel oleva euriboriga. Võib minna hästi ja euribor langeda sama kiiresti nagu 2008–2009 aastatel, ehk 5,5 protsendilt 1,2 protsendini, aga laenulepingute loogikasse sisse kirjutatud viitaeg tähendab ikkagi seda, et vähemalt 2024. aasta esimesel poolaastal tuleb kõigil laenuvõtjatel tasuda pigem kõrgeid intresse," nentis ta.

Kas antud info põhjal on tulevik tume või hele, see oleneb Reino sõnul igaühe vaatenurgast, sissetulekutest ja säästudest.  "Üks esimesi mõtteid, mida kriitilise eelarvega toimetav koduomanik võiks kaaluda, on olemasoleva kodu sobivuse ja tegelike vajaduste analüüs. Selgelt liiga paljud koduomanikud on kinni kas minevikus, a`la "juba minu vanaisa elas siin!" või asukohas, a`la "Kalamajas elavad trendikad inimesed!" või mugavuses, a´la "kolimine on tüütu ja mul on palju asju!" või on inimesed end mingil neljandal moel teatud hoonesse ja asukohta ankurdanud," rääkis juhatuse liige ja lisas, et kinnisvara vaadatakse tihtilugu liiga piiratult ja kitsalt.

"Ikka kipub olema nii, et kui noor koduostja on pärit Viimsist, siis tema enda eelistus on osta esimene kodu samuti Viimsisse või piirnevasse lähikonda. Samas oleks ehk mõistlik endalt küsida, et kui töökoht on näiteks kesklinnas või laste olemasolul on lasteaed või kool samuti 10 kilomeetri kaugusel kodust, siis kas kogu see transpordi korraldus on kõrget laenumakset ja ehk ka valet asukohta väärt. Seda enam, et vähemalt Tallinnas linnavõim pigem piirab, mitte aga ei soodusta autoga liikumist," märkis Reino.

Tema hinnangul annavad viimastel aastatel tõusnud kinnisvara hinnad eriti Eesti suuremates tõmbekeskustes olevatele koduomanikele rohkem võimalusi, kui nad ehk esmapilgul seda enda jaoks teadvustanud on. "Siit tuleb välja ka tõusnud euribori nii-öelda positiivne mõju – võetud laenusumma ja intressimäär lihtsalt sunnivad endale otsima uut kinnisvara, mis on finantsiliselt optimaalne ja vastavuses nii perekondliku eelarvega kui ka tegeliku elamispinna vajadusega. Nii mõneski piirkonnas on võimalik eduka müügi korral teenida summa, millest piisab teises piirkonnas oluliselt väiksema kodulaenu võtmisest ja lisaks jääb ka veel raha üle, millest saab endale tekitada kas rahalise puhvri või hoopis investeerida," julgustas ta koduomanikke laiemat pilti nägema.

"Pikki aastaid laenuturul olnud negatiivne euribor ehk sisuliselt "tasuta" raha võis tekitada üle oma tegelike võimete ja vajaduste elamise tunde, aga arusaam, et võõra laenuraha kasutamisel on selge hind olemas, viib loodetavasti põhjalikult läbimõeldud ostuotsuste ja finantsilise kindluse ning stabiilsuse poole," võttis Domuse juhatuse liige kokku.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255