Enne kui läheme tulemuste endi juurde, tuleks taas rääkida nende avaldamise aegadest, millega ei saa kuidagi rahul olla.
Esiteks, numbrite kokkulöömine võtab ettevõtetel ikka häbematult kaua aega. Kõige varem suutis numbrid kokku võtta Tallinna Vesi, kes sel aastal avaldas need 25. jaanuaril. Vee-ettevõte ongi traditsiooniliselt olnud esimene ning alati on ka tulemuste avaldamise kuupäev varem täpselt teada. Võib ju norida, et USA ja Euroopa suuremad ettevõtted on selleks ajaks jõudnud oma tulemused avaldada. Hooaja avab reeglina alumiiniumitööstusgigant Alcoa, kes avaldab tulemused 8. või 9. kuupäeval pärast kvartali lõppu. Võttes aga arvesse, et Tallinna Vee aastakäive moodustab vaid veidi üle poole Alcoa päevakäibest, võtab vee-ettevõtte majandustulemuste kokkulöömine liialt aega.
Toon siin veel ühe näite. Juba laupäeval avaldas eelmise aasta auditeeritud majandusaruande legendaarse investori Warren Buffetti juhitud Berkshire Hathaway. Sisuliselt on Berkshire hiigelsuur valdusettevõte, kuhu kuulub sadakond väga erineva valdkonnaga kompaniid. Nagu öeldud, on Berkshire auditeeritud majandusaruanne valmis. Meie ettevõtetest avaldab esimesena kvartalitulemused Tallinna Kaubamaja täna, esmaspäeval, 4. märtsil.
Tõsi, kui Tallinna Vee ja Tallinna Kaubamaja tulemuste avaldamise aeglus on liigne norimine, siis mitte kuidagi ei saa rahul olla, et tervelt neli ehk veerand börsiettevõtetest avaldasid oma tulemused viimasel päeval. Tegemist on selge lugupidamatusega väikeinvestorite vastu.
Teiseks, mis mind häirib, on asjaolu, et peaaegu pooled meie börsiettevõtted ei teata ette, mis kuupäeval nad kvartalitulemused avaldavad, vaid nädalase täpsusega, mõned isegi seda mitte. Selline olukord paneb tavalised väikeinvestorid kehvemasse olukorda. Samal ajal kui professionaalsed investorid või ka mitteprofessionaalid, kes on finantsturgudega rohkem kodus ja tegelevad turgude pideva jälgimisega, saavad tulemustest teada tavaliselt kohe. Nn mamma-papa tüüpi väikeinvestorid, kes vaatavad oma investeeringute käekäiku harvemini ning saavad tulemused teada järgmise nädala ärilehest, jäävad siin selgelt viletsamasse seisu.
Millised olid siis meie börsiettevõtete majandustulemused? Kõige rohkem võivad ilmselt rahul olla Baltika ja Nordeconi aktsionärid. Baltika sai esimese aastakasumi pärast nelja, Nordecon pärast kolme kahjumlikku aastat. Kahjumi vahetasid eelmisel aastal kasumi vastu ka Merko Ehitus ja Premia Foods.
Samasse gruppi tuleks paigutada need ettevõtted, mis suutsid eelmisel aastal oma majandustulemusi parandada. Nendeks on Ekspress Grupp, kes kasvatas kasumit 50 protsendi võrra 2,5 miljoni euroni, Tallink 49-protsendilise kasumi kasvuga 56 miljoni euroni, Harju Elekter, kelle kasum kasvas viiendiku võrra 3,6 miljoni euroni ning Olympic EG, mille kasum kasvas koguni 74 protsenti. Swedbank oli Olympicust nii vaimustatud, et tõstis kasiinokompanii aktsia soovituse tugevale ostule. Tallinna Vee kasum kasvas viis protsenti 22,6 miljoni euroni.
Eelmise aasta kasum kahanes 2011. aastaga võrreldes kahel meie börsiettevõttel – Tallinna Kaubamajal kolm protsenti 20,9 miljoni euroni ja Silvano FG kasum kukkus koguni enam kui kolmandiku võrra 16,1 miljoni euroni.
Kolmandasse gruppi kuulub kolm börsiettevõtet, mis said eelmisel aastal kahjumit. Eelmise aasta sügisel lisanimekirjas noteeritud Pro Kapital sai eelmisel aastal 5,9 miljonit eurot kahjumit võrrelduna 50,1 miljoni euro suuruse kasumiga 2011. aastal. Tõsi, üle-eelmise aasta kasum saadi tänu erakorralisele kasumile, mis saadi Kristiine Keskuse müügist Soome börsifirmale Citycon.
Skano (endine Viisnurk) vahetas 2011. aasta 2,6 euro suuruse kasumi 201 000 eurose kahjumi vastu ning hiigelsuure, 18 miljoni eurose kahjumi sai Arco Vara. Viimane on olnud kahjumlik ettevõte juba viiendat aastat järjest.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi