Ajaga on Eestis välja kujunenud kaks kullakoolkonda, kellest üks tarnib ehteid Türgist ja teine keskendub Euroopa toodangule. Mõlemaid toidavad rohkem teistest rahvustest inimesed kui eestlased.
Nende kahe vahe peitub asjaolus, et odavamas Türgi kuldehtes on väärismetalli sisaldus sama mis võrdväärse kaaluga, ent kallimas ehtes. Hinnaerinevus tuleb lisaainetest, pinnatöötlusest ja ehete valmistamise tehnoloogiast, kirjutab Pärnu Postimees, intervjueerides Eesti ühte staažikaimat kullakaupmeest Avo Jamnest, kes on keskendunud Euroopa toodangule.
Pärnu esimese erakullaäri omanik Avo Jamnes on kui psühholoog või suhteterapeut, kel kahe aastakümnega kujunenud oma arvamus meeste suhtumisest naistesse, kirjutab ajaleht. Otsekohese inimesena leiab ta, et eesti mehepoegadel on õrnema soo kohtlemisel vene meestelt mõndagi õppida.
“Tundub, et meie meeste esimene eelistus on auto ja alles siis naine,” sõnab Jamnes. “Kaasat eesti mees üldjuhul ehetega meeles ei pea, aga kui ta juba kullapoes on, siis ostab küll, ent tahab kindlasti allahindlust. Vene mees seda ei tee. Eriti veel, kui naine kõrval, sest see oleks naisele solvav.”
Jamnese meenutusel oli kullaäri algus lihtne: konkurents oli väike, tutvusteta ei saanud välismaalt defitsiitset väärismetalli kätte, turgu sondeeriti katse-eksituse meetodil. “Tegime “inimkatseid”, mis võiks paremini kaubaks minna, ja müüsime oma maitse järgi kõike,” muljetab ta.
Kui madalama hinnaklassiga kuldketi kandmisel avastada, et kael läheb mustaks, on põhjus puudulikus kvaliteedis, märgib kullaärimees. Toorkulda ostetakse maailmaturul küll samade hindadega, kuid hinnavahe kujuneb väärismetalli töötlemisel, või siis selle tegematajätmise tõttu.
“Oleme alati püüdnud kundele, olenemata tema rahakoti paksusest, vastu tulla. Küll ei tee me allahindlust ehte väärtuses ega paku briljantide asemel tsirkoone või lihvitud klaasi. See on minu arvates tarbija tüssamine,” leiab Jamnes.
Briljandid on teatavasti igavesed, nende väärtus ajas kasvab, samal ajal kui klaas ja tsirkoonid kaotavad sära ja väärtuse üsna kiiresti. Sisuliselt pole vahet, kas kõrvas või sõrmes helgib tsirkoon või pudelipõhjast lõigatud klaasitükk, briljandile iseloomulikku valgusesära ja -mängu ersatsist välja ei võlu.
Ehtsate vääriskivide ja tsirkooni vahe on silmaga hästi nähtav ööklubi neoonvalguses, kus kassikulla kandjad ja vääriskivide omanikud eristuvad teineteisest kui öö ja päev, räägib kullakaupmees.