Kuigi 2012. aastal paberituru müük langes, suurenesid püsivhindades mõõdetavad tootmismahud paari protsendi võrra. Seejuures kukkusid tootjahinnad samas suurusjärgus, mis näitab, et turg on küllaltki tundlik, märkis majandus- ja kommunikatsiooniministeerium oma kokkuvõttes.
Sektoris kasvas töötajate arv paari protsendi võrra ning palk 4,5%, kuid kasum püsis endisel tasemel ning täheldada võis tööviljakuse vähenemist ühe töötaja kohta 15% võrra.
Palgakasv jäi Eesti keskmisest küll veidi madalamaks, kuid sektori keskmine palk jäi endiselt töötleva tööstuse allharude seas üheks kõrgemaks.
Sektori selgroo moodustavad Eestis kaks ettevõtet: ligi 67 miljoni eurose käibega puitmassi tootja AS Estonian Cell ja samasse suurusjärku jääva käibega paberi ja papi valmistaja Horizon Tselluloosi ning Paberi AS. Kokku annavad nad üle kahe kolmandiku sektori müügitulust.
Efektiivsuse kasvatamine iseloomustas mullu sektori mõlemat suurettevõtet, mis jätkasid juba eelnevalt alustatud küllakti mahukate rekonstrueerimisplaanide elluviimist.
Paberitööstuse toodangust läheb 82% ekspordiks. Suurimad ekspordi sihtriigid sõltuvad paljuski Estonian Celli tegutsemisest, kuna ettevõtte eksport moodustab ligikaud 40% kogu haru ekspordist, märkis ministeerium
Puitmassi tõttu on aastaga oluliselt muutunud ka sektori ekspordigeograafia. Puitmassi müük Prantsusmaale kukkus aastaga 43%, kuid kasvas Indiasse üle 50% ning seetõttu tõusis India kogu sektori tähtsuselt teiseks sihtriigiks.
Ligi kolmandiku paberitööstuse väljaveost moodustas peamiselt Horizon Tselluloosi ja Paberi AS-i toodetav pinnakatteta jõupaber ja papp, mille eksport kahanes aastaga seitse protsenti ning peamiseks sihtturuks on endiselt Egiptus.
Investeeringud põhivarasse langesid mullu enam kui 60% ning seda peamiselt masinate ja seadmete arvelt. Samas hooneid ja rajatisi soetati aasta varasemaga võrreldes ligi kolm korda suurema summa eest. Vaadates sektori suurettevõtete plaane, võib käesoleval aastal ministeeriumi hinnangul oodata jälle pigem investeerimismahtude kasvu.
Näiteks Estonian Cell käivitas juulis viis miljonit eurot maksma läinud pakkeliini ja ettevõtte finantsdirektor Siiri Lahe ütles BNS-ile, et tuleva aasta algusest käivitatakse tehases uudne veepuhastuse anaeroobne puhastusprotsess, mille tulemusel võib ettevõttest saada Eesti suurim biogaasi tootja.
Tänavu kevadel Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt küsitletud paberitööstuse ettevõtted olid tuleviku suhtes positiivsemalt meelestatud kui aasta varem. Samuti oli mullusest kõrgem tootmisvõimsuste rakendatuse tase, mis näitab, et tööd jätkub ning käesolev aasta võib tulla parem kui eelmine.