Europarlament toetas EL-i ringmajandusele ülemineku eesmärke
Neli heaks kiidetud seadusloome ettepanekut on osa meetmetest Euroopa Liidus (EL) ringmajandusele (süsteemile, kus toodete, materjalide ja ressursside väärtust säilitatakse nii kaua kui võimalik) üleminemiseks, teatas parlament.
EL-i Nõukoguga kokku lepitud paketi alusel peab 2025. aastaks vähemalt 55 protseni majapidamiste ja ettevõtete olmejäätmetest olema suunatud ringlusse. See eesmärk tõuseb 60 protsendini aastaks 2030 ja 65 protsendini aastaks 2035.
Eurostati andmetel tekitati Eestis 2016. aastal 367 kilogrammi olmejäätmeid ühe inimese kohta. 12 protsenti jäätmetest ladestati prügilatesse, 32 protsenti suunati ringlusse või kompostiti ja 56 protsenti põletati.
65 protsenti pakendmaterjalist tuleb võtta ringlusse aastaks 2025 ja 70 protsenti aastaks 2030. Eraldi eesmärgid kehtestatakse erinevatele pakendmaterjalidele, nagu paber, kartong, plast, klaas, metall ja puit.
Olmejäätmete prügilasse ladestamise ülempiiriks sätestatakse 10 protsenti aastaks 2035.
Liikmesriigid peavad 2025. aastaks sisse seadma tekstiilide ja ohtlike jäätmete liigiti kogumise majapidamistest. 2024. aastaks tuleb tagada, et biojäätmeid kogutakse kas eraldi või võetakse need ringlusse kodus kompostimine teel.
Kooskõlas ÜRO säästva arengu tegevuskavaga peaksid liikmesriigid samuti tegema samme toidujäätmete tekkimise vähendamiseks 30 protsendi võrra aastaks 2025 ja 50 protsendi võrra aastaks 2030. Toidujäätmete tekke ärahoidmiseks peaksid liikmesriigid motiveerima müümata jäänud toiduainete kogumist toiduainete jaemüügiasutustes ja toitlustusasutustes ning selle ümberjaotamist heategevusorganisatsioonidele. Samuti tuleks tõsta tarbijate teadlikkust "kõlblik kuni" kuupäevade tähendusest, leiavad saadikud.
"Selle paketiga on Euroopa kindlalt pühendunud jätkusuutlikule majanduslikule ja sotsiaalsele arengule," ütles raportöör Simona Bonafè "Ringmajandus ei ole vaid jäätmekäitluspoliitika, vaid vahend maailma piiratud ressursside võimalikult tõhusaks kasutamiseks."
Jõustumiseks vajab pakett Euroopa Liidu Nõukogu ametlikku heakskiitu.