18.12.2024 Kolmapäev

TalTech uurib, kuidas ühendada äriline kasu ja jätkusuutlikkus tasakaalustatud viisil

Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) algatatud teadusprojekt keskendub küsimusele, kuidas leida tasakaal ärilise kasu ja jätkusuutlikkuse vahel.
Uuringu eesmärgiks on luua raamistik, mis tasakaalustab ettevõtete majanduslikke eesmärke keskkonnamõjudega.
Uuringu eesmärgiks on luua raamistik, mis tasakaalustab ettevõtete majanduslikke eesmärke keskkonnamõjudega. Foto: RUP

Vastutustundlik innovatsioon pole pelgalt moesõna, vaid praktiline lähenemine, mis aitab ettevõtetel vastata nii rangematele regulatsioonidele kui ka tarbijate ootustele. 

Projekti juhib TalTechi vanemteadur doktor Daria Podmetina, kelle meeskond uurib, kuidas saaksid ringmajandus, disainmõtlemine ja avatud innovatsioon toetada Eesti ettevõtteid jätkusuutlikkuse saavutamisel. Eesmärgiks on luua raamistik, mis tasakaalustab ettevõtete majanduslikke eesmärke keskkonnamõjudega.

Ringmajandus, disainmõtlemine ja avatud innovatsioon

„Tänapäeva majandusmudelid, mis tuginevad ressursside hankimisele, kiirele kasutamisele ja äraviskamisele, pole enam jätkusuutlikud. Üha selgem on, et jätkusuutlik areng ei ole pelgalt globaalne prioriteet, vaid ka ettevõtete äriline võimalus. Regulatsioonid muutuvad rangemaks, tarbijad eelistavad keskkonnasäästlikke lahendusi ja ettevõtted peavad suutma kiiresti kohaneda,“ ütles Podmetina.

„Eesti ettevõtted seisavad ristteel: kas kohaneda uute nõudmistega ja saada konkurentsieeliseid või riskida mahajäämisega. Vastutustundlik innovatsioon, mis arvestab nii keskkonna kui ka ühiskonna vajadustega, võimaldab ettevõtetel olla jätkusuutlikumad ja leida uusi ärivõimalusi,“ lisas ta.

Teadusprojekti lahendused hõlmavad ringmajandust, disainmõtlemist ja avatud innovatsiooni. Ringmajandusega saab luua tooteid ja süsteeme, mis vähendavad jäätmeid ja suurendavad ressursside kasutamise tõhusust. Näiteks toodete elutsükli pikendamine või taaskasutatavate materjalide kasutamine.

Avatud innovatsioon rõhutab koostööd ja teadmiste jagamist

Disainmõtlemise keskmes on loov probleemilahendus: kui tooted või teenused arvestavad lõppkasutajate vajadustega, tekib ka suurem võimalus luua lahendusi, mis on nii jätkusuutlikud kui ka kasutajasõbralikud. Avatud innovatsioon rõhutab koostööd ja teadmiste jagamist organisatsioonide vahel. Eesti ettevõtetel on tugevale digitaalsele infrastruktuurile hea võimalus kujundada innovatsioonikeskseid ökosüsteeme.

„Eesti majandus on piisavalt paindlik, et katsetada ja juurutada uuenduslikke lahendusi. Eesti IT-sektor on juba näidanud, kuidas disainmõtlemine ja avatud innovatsioon võivad viia ülemaailmsete läbimurreteni. Samamoodi võiksid ringmajanduse põhimõtted aidata traditsioonilistel tööstusharudel, näiteks puidutööstusel ja põllumajandusel, leida uusi ja jätkusuutlikke ärimudeleid,“ sõnas Podmetina.

Ta lisas, et vastutustundlik innovatsioon võib muuta Eesti ettevõtted rahvusvaheliselt atraktiivseks koostööpartneriks ning avada uksi uuteks investeeringuteks. Euroopa Liidu rohepöörde rahastusvõimalused, nagu Horisont Euroopa programm, pakuvad märkimisväärseid rahastusvõimalusi just neile, kes panustavad innovatsiooni ja vastutustundlikkusse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255