Finantsinspektsioon: Läti ABLV Banki juhtumil ei ole mõju Eestile
"Eesti pangad on hästi kapitaliseeritud, seisavad tugeval finantsilisel alusel," märkis finantsinspektsioon. "Riskantsete mitteresidentide teenindamisele keskendunud Eesti pangandus on olnud finantsinspektsiooni huviorbiidis alates 2014. aastast, millest alates oleme suunanud sektorit vastavaid riske teadvustama ning rakendama neile vastavaid riskikontrolle."
"See on kaasa toonud mitteresidentide osakaalu vähenemise 20 protsendilt 11-12 protsendile. Töö valdkonnas jätkub, sealhulgas tuleb riigil vaadata üle sanktsioonimäärad ja protsessuaalne normistik. Finantsinspektsioon seirab tähelepanelikult olukorra kujunemist Lätis," lisas finantsinspektsiooni.
"Eesti pankadel puudub märkimisväärne seotus ABLV-iga. See tähendab, et viimatinimetatud Läti krediidiasutuse finantsriskid ei kandu üle Eestisse," märkis finantsinspektsioon
USA rahandusministeerium teatas möödunud nädalal, et Läti ABLV pank on USA Patriot Acti alusel rahapesu suhtes esimesse riskirühma kuuluv ja tegi ettepaneku keelata USA-s panga jaoks või selle nimel korrespondentkonto avamise ning omamise.
Rahandusministeeriumi raportis süüdistatakse panka rahapesu oma äritegevuse alustalaks seadmises ning seotuses Põhja-Korea tuumaprogrammi rahastamisega ja ebaseadusliku tegevusega Aserbaidžaanis, Ukrainas ja Venemaal. Samuti süüdistati panka Läti rahapesu ja terrorismi vastaste seaduste jõustamise takistamises ja Läti ametnikele pististe maksmises.
Euroopa Keskpanga (ECB) juhiste kohaselt otsustas Läti finantsjärelevalve 18. veebruaril erakorralisel istungil peatada ajutiselt kõik ABLV panga tehingud.
Pank on Euroopa Keskpanga otsese järelevalve all ning tegu on esimese korraga alates euroala pangandusjärelevalve rolli saamisest 2014. aastal, kui ECB otsustas mõnele pangale moratooriumi kehtestada.
ABLV on varade poolest Läti suuruselt kolmas pank. Selle võlakirjad on märgitud Nasdaq Riia börsi võlakirjanimekirjas. Esmaspäeval peatasid Nasdaq Tallinna ja Riia börsid panga liikmelisuse börsil.