06.04.2018 Reede

Hinnatõus oli viimase kaheteistkümne kuu aeglaseim

Statistikaameti andmetel jäid hinnad märtsis eelmise kuu tasemele ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus hinnatõus veebruari 3,1 protsendilt märtsis 2,8 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon toidu ja teenuste mõningase kallinemise mõjul 1,4 protsendini.

Inflatsioon pidurdus märtsis nii sise- kui ka välistegurite mõjul. Viimati oli hinnatõus sama madal möödunud aasta alguses. Toidu hinnad välisturgudel on pärast mullu suvel-sügisel saavutatud viimaste aastate kõrgtaset alanenud, soodustades ka meil toiduhindade tõusu pidurdumist. Selle mõjul on toidu hinnatõus taandunud poole aasta taguselt 8 protsendilt ligi 4 protsendini märtsis.

Arvestades suurenenud majandusaktiivsust ning hoogsa palgakasvu jätkumist, on teenuste hinnatõusu pidurdumine 1,3 protsendini pigem erandlik ja ajutine. Teenuste hindu mõjutas lennupiletite ja puhkusepakettide odavnemine, mida võib seletada koolivaheaja nihkumisega. Tööstuskaupade hinnalangust soodustasid riiete tavapärasest suuremad ja pikaajalisemad allahindlused.

Seevastu jahedate ilmade mõjul Põhjamaades tõusis elektri börsihind märtsis nelja ja poole aasta kõrgeimale tasemele, põhjustades elektriarvete tõusu ka meil. Märtsi teises pooles toimunud nafta hinna tõus kandus siinsetesse jaehindadesse aprilli alguses ja avaldub järgmise kuu inflatsiooni statistikas.

Maksumeetmete mõju hakkab vähenema suvekuudel, mis ühtlasi kajastub inflatsiooni aeglustumises. Rahandusministeerium avaldab uue majandusprognoosi aprilli keskel.

Kristjan Pungas, Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255