16.10.2012 Teisipäev

Indrek Neivelt kirjutab kvartalikapitalismist

Pankur Indrek Neivelt on oma blogis avaldanud artikli kvartalikapitalismist, püstitades küsimuse, kas majanduse rajamisel lühiajalistele, umbes kolmekuulistele eesmärkidele saab enam olla pikemat tulevikku.

"Kvartalikapitalismi mõistet kasutas kümmekond aastat tagasi Deutsche Banki juht Josef Ackermann," kirjutab Neivelt. "See tähendas tänast kapitalismi mudelit, kus valitsevad lühiajalised eesmärgid ja selle ülimaks näitajaks on kvartali tulemus. Börsifirmade juhte hinnatakse kvartalitulemuste ja aastatulemuste põhjal. Ka fondihaldurite tegevust mõõdetakse kvartali tulemuse järgi. Poliitikute tulemust ei hinnata mitte nelja aasta järel valimistel, vaid erinevad uuringufirmad teevad iga natukese aja järel populaarsusuuringuid, mille järel politoloogid analüüsivad, kuidas mingisugune otsus mõjutas kellegi reitingut. Vahetevahel kui populaarsus on langenud, nõuab ajakirjandus isegi uuringutulemustele tuginedes valitsuse erruminekut."

Neivelt märgib, et ka tänane Euroopa võlakriis on lühiaajalise mõtlemise tulemus, sest kuidas muidu seletada riikide suuri võlakoormaid, mida tulevikule mõtlemata on riikide valitsejad kokku laenanud. "Nende näidete varal saame aru, et kõik tähtsamad otsustajad majanduses teevad oma otsuseid olukorras, kus neid hinnatakse lühiajaliste tulemuste põhjal. Kui inimene alguses teebki oma otsused lähtuvalt sellest, mis tundub õige, siis mida aeg edasi seda rohkem tehakse otsuseid nii nagu tema tulemust hinnatakse. See on väga inimlik käitumine. Ettevõtluses öeldakse, et inimene käitub nii nagu teda mõõdetakse."

Neivelt märgib, et mõeldes ajas sajand või rohkem tagasi ja saame aru kui lühiajaline see tänane süsteem on olnud. Maa ja ka tootmisvahendid kuulusid peremehele, kes nende eest hoolt kandis ja need oma lastele edasi andis. Siis ei olnud vaja keskkonna kontrolle, kes jälgiks, et keegi mingit mürki maha ei kallaks. Oli peremees. Sadakond aastat tagasi tahtsid inimesed endale maad ja olla ise peremees. "Tänaseks on neid, kes tahavad peremees olla, väheseks jäänud. Koolilõpetajad tahavad saada head töökohta. Hea töökoht tähendab eeskätt korralikku sissetulekut, head seltskonda ja kindlasti ka võimalust suvalisel hetkel “uus väljakutse” vastu võtta. Vähesed tahavad saada peremeheks ehk selleks, kes algusest lõpuni vastutab. Ning peremees ei saa minna “uut väljakutset” vastu võtma enne kui vanaga on hakkama saadud."

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255