Jäätmekäitlejaid võib oodata tagatisraha nõue
Prügiettevõtted, mille ärimudel näeb ette jäätmete raha eest vastuvõtmist, angaaris või laoplatsil ladestamist ja seejärel nelja tuule poole kadumist, koormavad riiki ja rikuvad konkurentsiolukorda. Prügiprobleemi tõsidus on pannud ametkonnad lahendusi otsima, kirjutab päevaleht.
Üks võimalik lahendus, millest nii keskkonnainspektsiooni, -ameti, -ministeeriumi kui ka Eesti jäätmekäitlejate liidu arvates kasu oleks, on jäätmekäitlejatelt rahalise garantii nõudmine. Garantii peaks turgu korrastama, hoides eemale spekulandid ja hättajääjad, teisalt peaks garantii osaliselt katma võimaliku keskkonnakahju likvideerimise.
"Tagatissüsteemi mõte on hea ja oleme Tartu ülikoolilt tellinud ka uuringu, mis peab välja selgitama, milliste valdkondade ning tegevuste puhul peaks ettevõtetel olema finantsgarantii kohustus," ütles keskkonnaministeeriumi korralduse osakonna juhataja Kaupo Heinma. Uuringus pakutakse kolme võimalust: riigi pangakontole deponeerimine, pangagarantii ja kindlustus.
Riigi pangakontole deponeeritav summa koosneks kahest komponendist: ligikaudu 2500–3000 euro suurune baassumma ja ettevõtte tegevusest olenev igal aastal tasutav summa.
Teise variandina tuuakse uuringus esile pangagarantii. "See tähendab, et jäätmeluba taotlevad ettevõtted sõlmivad krediidiasutusega lepingu, mis garanteerib ettevõtete vaheladestatud jäätmete likvideerimise kulude katmise, juhul kui ettevõte osutub maksejõuetuks või läheb pankrotti," ütles keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Aivi Aolaid-Aas.
Kolmas võimalus on kindlustus. "Kindlustuse korral esitab jäätmeloa taotleja kindlustusseltsile eeldatava kohustuste kalkulatsiooni ja summa, mille ulatuses selts peaks tagama kulude hüvitamise, juhul kui kindlustusvõtja on maksejõuetu või pankrotis. Kindlustusvõtja teeb regulaarseid makseid kindlustusandja kontole ja maksmine toimub kuni ettevõtte jäätmeloa kehtivuse lõpuni," lisas Aolaid-Aas
Keskkonnaministeerium on juba praegu teinud ettepaneku panna riigikogu menetluses olevasse jäätmeseadusse jäätmete ladestamise puhuks tagatise nõue. "Ettepaneku järgi annaks keskkonnaamet loa jäätmete ladestamiseks ainult olukorras, kus ettevõttel on piisav tagatis loaga lubatud koguses jäätmete käitlemiseks," sõnas Kaupo Heinma.