"Sellisel kujul, nagu nad seda praegu välja pakuvad, ma ei näe, kuidas seda kasutada," nentis masinaehitusfirma Hekotek AS-i juhatuse esimees Heiki Einpaul. Et süsteem toimiks ettevõtjasõbralikult ja maandaks tõesti riske, tuleks sellesse tema hinnangul veel panustada.
Einpaul nägi probleemi selles, et kuigi KredEx on ellu kutsutud, et võtta risk, teevad otsuseid riigi esindajad, ametnikud, kelle jaoks on soodsam mitte riski võtta. "Pank tahab laenu anda sellele, kellel laenu vaja ei ole, KredExiga on sama lugu – ta püüab neid süsteeme sellisena välja töötada, et võetav risk oleks minimaalne," nentis ta.
Vee- ja energiatööstusele lahenduste pakkuja Filter AS-i finantsjuht Rainer Erendi arvates on ekspordilaen hädavajalik. "Pangad ei ole huvitatud võtma liisingusse selliseid tehinguid, kus otsene ärikontroll puudub. Ja kui me vaatame Eesti pankade, eelkõige suuremate pankade omanikestruktuuri, kus otsused tehakse, siis on näha, et mispärast Eesti pangad ei taha eriti eksporti toetada," viitas Erend. "Mina ütlen küll, et see on väga hea toode, mis peab arenema step-by-step," hindas Erend.
Sel nädalal KredExi toodete nimistusse jõudnud ekspordilaen peab aitama ettevõtetel Eestis toodetud kaupade suuremahulisi tehinguid rahastada. Laenu abil saab pakkuda välisostjatele pikemat maksetähtaega ja rahastada välisostjale müüdavate kaupade tootmist.
Ekspordilaenu saab vähemalt kaheaastase maksetähtajaga eksporditehingute finantseerimiseks. Laenusumma on üldjuhul kuni 3 miljonit eurot välisostja kohta ja laenuperiood 2 kuni 10 aastat.