19.12.2012 Kolmapäev

Kuhu investeerida 2013. aastal?

Ettevõtte juht on olulineTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Aasta on lõppemas ja veel enne kokkuvõtete tegemist on finantsajakirjanduses hakanud ilmuma artikleid selle kohta, kuhu tasuks 2013. aastal investeerida.

Pikk ja põhjalik ülevaade ilmus investeerimisajakirja Barron’s värskes numbris. See on küll veidi Ameerika Ühendriikide keskne, aga kuna meie pangad ja investeerimisfirmad kipuvad oma soovitustes ja ülevaadetes USA aktsiaturge peaaegu täielikult ignoreerima, võikski refereering ajakirjast olla kenaks täienduseks.

Aasta lõpuni on jäänud kaks nädalat, aga siiani on USA seadusandjatel veel lahendamata nn eelarvekuristiku probleem, mistõttu on ennustuste tegemine väga raske.

Kümme tuntud strateegi, keda Barron’s küsitles, ennustavad järgmiseks aastaks S&P 500 indeksi 10% tõusu, kusjuures tuleks märkida, et optimistid on muutunud veel optimistlikumaks, pessimistid vähem pessimistlikeks.

Vähenenud on mure Euroopa võlakriisi pärast. Euroopa probleemid pole kaugeltki lahenenud, kuid fataalne hirm regiooni lõunaosa riikide pärast on kadumas.

Mis puutub eelarvekuristikku, siis tõenäoliselt ei suuda poliitikud seda ära hoida ning kokkulepe demokraatide ja vabariiklaste vahel saavutatakse alles uue aasta esimeses pooles.
„Fiskaalkuristiku tõenäosus kasvab,“ ütles investeerimisfirma Prudential International Investment Adviser investeeringute peastrateeg John Praveen. Samal ajal kui poliitikud nägelevad, on finantssüsteemis likviidsust piisavalt ning Föderaalreserv hoiab intressimäärad madalana. „Juhul kui eelarvekuristikust tingitud ebamäärasus kaob ja olukord Euroopas stabiliseerub, on oodata aktsiate hinna ja tulususe – P/E  suhte kasvamist,“ ütles Praveen. Samuti on oodata, et ettevõtete kulutused ja töötajate palkamine hakkavad tasapisi taastuma ning majanduskasv kiirenema.

Suuremat edu oodatakse nendelt ettevõtetelt, kes saavad suure osa tuludest välismaalt, eelkõige arenevatelt turgudelt. Dollarites mõõdetuna on suurimad väljaspool USAd teenivad Ühendriikide ettevõtted naftagigandid ExxonMobil ja ConocoPhillips vastavalt 194,5 miljardi ja 85,7 miljardi dollariga. Peaaegu 100 miljardi dollari eest kaupu ja teenuseid müüvad väljaspool USAd ka Hewlett-Packard, General Electric ning IBM.

Konkreetsemaid aktsiasoovitusi annab siiski finantsajakirja toimetus ning esikohal nende nimekirjas on endiselt Apple.

Võrreldes septembrikuise tipu, 705 dollariga, on tehnoloogiagigandi väärtus langenud peaaegu veerandi võrra – täpsemalt 23 protsenti. Apple’il on murekohti küll palju – marginaalide kahanemine, tarneprobleemid, s.t. tooteid ei suudeta piisavalt valmistada, muutused juhtkonnas, konkurentsi tekkimine tahvelarvutite turul, iPhone kaardirakenduse fiasko, – aga mitte ükski neist pole väga suur probleem. Tõsi, kasumi kasv on aeglustunud 23 protsendini võrrelduna 100 protsendiga aasta tagasi, aga 156 miljardi dollari suuruse käibe puhul on see ka mõistetav. Šveitsi suurpanga UBS tehnoloogiasektori analüütiku Steve Milunovichi hinnangul on aktsia hinna ja kasumi suhe (P/E suhe) viie aasta madalaimal tasemel. Apple´i  bilansis on vaba raha 121 miljardit dollarit ning analüütiku hinnangul lisandub 40 miljardit aastas. See tähendab, et Apple suurendab ilmselt järgmisel aastal dividende ning võib agressiivsemalt tagasi osta ka oma aktsiaid. Mõlemad tegevused peaksid investoritele kasulikud olema.

Samal ajal kui meie mitme börsiettevõtte juhid on viimasel ajal aktsiaid müümas, ostis maailma ühe suurema varahaldusfirma BlackRock nõukogu liige James Grosfeld turult peaaegu pool miljonit aktsiat 94 miljoni dollari väärtuses. Grosfeld on keeldunud oma investeeringut kommenteerimast, kuid tegemist on viimase kümne aasta suurima aktsiaostuga insaideri poolt, mis näitab, et nõukogu liige näeb ettevõttes suurt väärtust.

Nagu öeldud, on BlackRock maailma suurim varahaldusfirma, mille juhitavate fondide varade maht ulatub 3,7 triljoni dollarini. BlackRocki tütarettevõte iShares on maailma suurim börsil kaubeldavate fondide haldaja, omades umbes poolt kogu turust.

BlackRocki puhul on peamiseks riskiks liigne suurus, kust kasvamine muutub üha keerulisemaks ja keerulisemaks, kasvav konkurents, mis lööb alla hinnad ning asjaolu, et ettevõtte kauaaegne juht Larry Fink võib uuest aastast maanduda USA rahandusministri ametikohal.

Veel soovitab mainekas investeerimisajakiri naftagigandi Royal Dutch Shelli, Šveitsi farmaatsiakompanii Novartise ja USA suurpanga J.P. Morgan Chase’i aktsiaid.

Ühe ostusoovitusena nimetas Barron’s ka Tallinna börsi emafirmat NASDAQ OMXi, kelle tuludest 30 protsenti tuleb kauplemisest, suur osa aga turuandmete- ja tehnoloogia müügist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255