28.11.2012 Kolmapäev

Läti sigade katk Eestit oluliselt ei mõjuta

Sigade klassikalise katku puhangu tõttu Lätis kehtivad Eestis alates tänasest täiendavad tingimused elussigade veole, teatas Veterinaar- ja Toiduamet. Loomsete kõrvalsaaduste lähetamine Läti ja Leedu töötlemisettevõtetesse on täiesti keelatud.

Sigade klassikalise katku puhangu tõttu Läti Vabariigis kehtivad Eestis alates 28. novembrist täiendavad loomatauditõrje abinõud. Need hõlmavad tingimusi Läti Vabariigi territooriumil viibinud elussigu vedavatele veokitele ja piiranguid loomsete kõrvalsaaduste lähetamisele Läti ja Leedu Vabariiki.

Elussigu vedav transpordivahend peab enne farmi territooriumile sisenemist loomapartii pealelaadimiseks olema:

  • viibinud Eesti Vabariigi territooriumil vähemalt 48 tundi;
  • olema eelnevalt pestud;
  • olema eelnevalt desinfitseeritud.

Nimetatud nõuete täitmine peab olema ka dokumenteeritud.

Loomsete kõrvalsaaduste lähetamine Läti ja Leedu loomsete kõrvalsaaduste töötlemisettevõtetesse on keelatud.

Veterinaar- ja Toiduamet tuletab loomapidajatele ja –vedajatele samuti meelde, et oleksid rangelt täidetud bioohutusmeetmed.

16. novembril diagnoositi Lätis metssigadel sigade klassikaline katk, 26. novembril diagnoositi sama haigus ka kodusigadel. Haigus on diagnoositud Kraslava piirkonnas Valgevene piiri läheduses. Sigade klassikaline katk on väga nakkav sigade haigus, mille kulg võib olla äge ning mida iseloomustab kõrge palavik, täielik isutus ning letargia, verevalumid nahal ja siseorganites ning surm 5 - 25 päeva jooksul pärast haigustunnuste ilmnemist. Suremus võib küündida 100%-ni. Haigus on kiire levikuga ja tekitab suurt majanduslikku kahju. Veovahendite desinfektsiooniks sobivad sigade klassikalise katku puhul kloori sisaldavad desovahendid nagu 5%-line kloramiinilahus, naatriumhüpokloritilahus, kloorlubi, 3%-line naatruimhüdroksiidilahus, 2,5%-line formaldehüüdlahus ning  virkon lahjenduses 1:200.

Eestit Läti sigade katk veterinaar- ja toiduameti peadirektori Ago Pärteli sõnul oluliselt ei mõjuta. Eestisse toodi Läti elussigu Pärteli sõnul viimati märtsis ja sigade sellesuunaline eksport on üldiselt minimaalne.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255