Suure Depressiooni ajal 1930. aastal ostis Templeton 100 kõikide New Yorgi börsil noteeritud ettevõtete aktsiat. Nende hinnad olid selleks ajaks langenud allapoole ühe dollari piiri. Investeering tasus ära kordades, sest aktsiate hinnad hakkasid pärast teist maailmasõda järsult kerkima.
Toon siinkohal ära rea John Templetoni investeerimisnõuandeid, mida tasuks kindlasti järgida.
-
Investeerimise eesmärk peaks olema maksimaalne reaaltootlus. Tegemist on ainsa ratsionaalse eesmärgiga pikaajalistele investoritele.
See tähendab tootluse arvestust pärast maksude maksmist ja inflatsiooni. Meil makstakse tulumaksu alles pärast investeeringu realiseerimist või investeerimiskonto kasutamisel pärast seda, kui kontolt võetud raha hulk ületab sellele paigutatud raha hulga. Tulumaksu suurus on praegu 21 protsenti ja selle võrra on väiksem teie investeeringute reaaltootlus. Oletame, et teie investeeringu väärtus on aja jooksul kasvanud 10 000 eurolt 15 000 eurole, mis tähendaks investeeringule 50-protsendilist tootlust. Kui te kasumi realiseerite, oleks investeeringu tegelik tootlus 39,5 protsenti ja seda ilma inflatsiooni arvestamata.
Veel olulisem on inflatsiooni arvestamine. Keskmise inflatsiooni korral neli protsenti aastas (meil on see isegi kõrgem) kahaneb 10 000 euro suuruse portfelli ostujõud 10 aastaga 6800 euroni. Seega portfelli ostujõu säilitamiseks peaks selle väärtus 10 aastaga kasvama 47 protsenti ehk 14 700 euroni.
Kui arvesse võtta nii inflatsioon kui ka tulumaks, peaks 10 aasta nominaaltootlus olema kokku vähemalt 86 protsenti ehk 8,6 protsenti aastas.
-
Ära kauple ega spekuleeri, vaid investeeri.
Aktsiaturg ei ole kasiino: kui te pidevalt ostate, kui aktsiad on veidi langenud, või müüte, kui need on veidi tõusnud, või müüte aktsiaid lühikeseks või hakkate kauplema optsioonide või futuuridega, siis muutub börs teie jaoks kasiinoks.
Pideva kauplemise tulemusena võivad teie tulud kuluda ära tehingutasudeks. Võib juhtuda, et ehkki kõikide arvestuste kohaselt peaks turg langema, see hoopis tõuseb või vastupidi.
Veel üks tuntud Wall Streeti legend, Lucien Hooper on öelnud, et pikaajaline rahulik investor käitub oma investeeringutega tunduvalt paremini kui pidevalt positsioone muutev kaupleja. Rahulik investor on tavaliselt informeeritum ning saab ettevõtete olulistest väärtustest palju paremini aru.
Võin omast kogemusest kinnitada, et pikaajalise investorina võib jääda üsna rahulikuks ka väga tugevate börsilanguste ja krahhide ajal.
-
Olge erinevate investeeringute tüüpide suhtes paindlik.
Mingitel aegadel on parem aeg osta juhtivettevõtete aktsiaid, mingitel aegadel tsüklilisi aktsiaid, mingitel aegadel riikide võlakirju, mingitel aegadel ettevõtete võlakirju jne. Ja mingitel aegadel on parim aeg istuda rahas, sest vaba raha annab võimalusi kui tekib võimalus teha soodsaid investeeringuid. Pole olemas investeeringut, mis on parim igal ajal. Samas võib öelda, et läbi aegade on parimaks investeeringuks olnud ettevõtete aktsiad.
Lisa John Templetoni investeerimisreeglitest saate lugeda järgnevatel nädalatel.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi
Avaldatud RUP.ee Profiblogis