Leppiman: liikmesriigid toetavad subsideerimisele heitenormi seadmist
Leppiman ütles intervjuus Euractivile, et ükski Euroopa Liidu (EL) liikesriik ei vaidle vastu subsideerimislimiidile 550 grammi süsihappegaasi toodetud kilovatt-tunni elektri kohta. "Probleemküsimus on aga see, kuidas seda rakendada ja hallata," lisas Leppiman.
Eesti eesistumine on teinud kompromissettepaneku, kus ka limiiti ületavad tootmisvõimsused võiksid teatud perioodil veel riiklikke toetusi saada. "See võiks viia veel paremate tulemusteni emissioonide vähendamisel, samas säilitades strateegiliselt olulised reservid," märkis Leppiman.
Asekantsleri sõnul on esitatud ettepanek eesistumise praegune seisukoht, aga vajab edasist arutelu komisjoni töögrupis. "See on üks enim poliitilisi teemasid ning siin ei ole lihtsaid lahendusi," ütles ta.
Euroopa Komisjon tegi eelmise aasta novembris ettepaneku, millega korraldataks ümber senine elektrituru regulatsioon ühe osana Euroopa puhta energia paketist. Ühe ettepanekuna seataks liikmesriikidele süsihappegaasi emissioonidest lähtuv piir, millele mittevastavaid elektrijaamasid ei tohiks liikmesriigid subsideerida.
Esialgne ettepanek nägi ette limiidi kehtestamist 550 grammile süsihappegaasile ühe toodeteud kilovatt-tunni elektri kohta. Seejuures hakkaks limiit kehtima kohe kõigile uutele rajatavatele elektrijaamadele ning ettepaneku kohaselt varasemalt eksisteerivatele elektrijaamadele viis aastat hiljem.