30.08.2016 Teisipäev

Majandusministeerium soovitab Eestil 2020. aasta Expost kõrvale jääda

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) tegi valitsusele ettepaneku, et Eesti jääks 2020. aastal toimuvast Dubai maailmanäitusest (Expo) kõrvale, sest see läheks maksma vähemalt 6 miljonit eurot, mida saaks kasutada näiteks ettevõtetele kasulikemal erialamessidel osalemiseks.

Foto pärineb Expo 2015 Eesti paviljoni kandidaatide näituselt Viru keskuses
Foto pärineb Expo 2015 Eesti paviljoni kandidaatide näituselt Viru keskuses Foto: PM

"Expol osalemise otsustab sügisel valitsus," ütles MKM avalike suhete osakonna nõunik Kadri Tonka BNS-ile. Ministeeriumi koostatud ettepanekust selgub, et MKM soovitab siiski valitsusel otsustada Dubais toimuvast maailmanäitusest kõrvale jääda.

Dubai maailmanäitus on niinimetatud põhi-Expo, mis toimub iga viie aasta järel, viimane näitus oli 2015. aastal Milanos. Araabia Ühendemiraadid on esitanud Eestile ka ametliku kutse 2020. aasta 20. oktoobrist kuni 2021. aasta 10. aprillini toimuval üritusel osalemiseks, seisab otsuse ettepanekus.

Eesti kontseptsiooni ei ole veel hakatud ette valmistama. Näituse teema on inglise keeles "Connecting Minds, Creating the Future", mis pakub MKM-i sõnul ekspositsiooni kujundamiseks mitmekülgseid võimalusi. Expo peateema on jaotatud kolmeks alateemaks: võimalus, mobiilsus ja kestlikkus.

Eesti osalemine Expol annaks võimaluse riiki üldiselt tutvustada, eelkõike Araabia Ühendemiraatide ning lähiregiooni riikide elanikele, kes moodustavad eeldatavalt suurima osa plaanitud 25 miljonist külastajast, märkis ministeerium. Samas läheks osalemine Eestile maksma minimaalselt 6–7 miljoni eurot, kui arvestada logistikat, ent ka ehitus- ja osalemiskulusid.

"Kuna eeldatav peamine kasusaaja on IKT-sektor, võiks eeldada ka sektori poolset kaasfinantseeringut, milleks aga valmisolek puudub," märkis ministeerium. Samuti ei saa sel eelarveperioodil maailmanäitusel osalemise kulusid katta Euroopa Liidu struktuurivahenditest, samas kui näiteks Milano Expol osalemiseks sai EL-i vahendeid panustada 1,2 miljonit eurot.

MKM pöördus ka ettevõtlusorganisatsioonide poole, et selgitada välja huvi Dubai Expol osalemise vastu. Turismifirmade liit märkis, et riigi nähtavuse ja mainekujunduse huvides osaleks osalemine vajalik, ent vaid turism ei saa olla osalemise põhjuseks. Teenusmajanduse Koda märkis, et osaleda tuleks vaid siis, kui see on osa pikaajalisemast plaanist.

Toiduainetööstuse liidu hinnangul on osalemine vajalik, et tutvustada Eesti toiduaineid ja toidukultuuri. Majandusministeeriumi andmetel on Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu liikmed valmis maailmanäituse raames küll üritusi ja kohtumisi korraldama, ent mitte sellesse rahaliselt investeerima.

Kaubandus-tööstuskoda vastas, et peab Eesti riigi ja maine tutvustamist küll väga oluliseks, ent arvab siiski, et Eesti ei peaks Dubai Expol osalema. Selle asemel võiks kasutada raha näiteks muudel rahvusvahelistel messidel ühisstendi püstitamiseks. Ettevõtjad soovivad rohkem osaleda erialamessidel, märkis koda.

Eesti on varem osalenud suurtel maailmanäitustel muu hulgas 2000. aastal 3,5 miljoni euro eest Saksamaal Hannoveris, 2010. aastal 3,8 miljoni euro eest Hiinas Šanghais ja 2015. aastal 4,9 miljoni euro eest Itaalias Milanos.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255