"Õnneks saame siin veidi lätlaste poole vaadata, seal riigihangete seadusesse kirjutatakse nõue, mis hakkab kehtima selle aasta 1. augustist. Nõude kohaselt peab hankel osaleva ettevõtte töötajate palk olema vähemalt 80 protsenti sektori keskmisest. Meie oma lahenduses nii karmilt ei pannud, aga leidsime, et mõistlik on 70 protsenti, kuna Eestis palgad on oluliselt legaalsemad kui Lätis," ütles maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe.
"Mina ütlen, et läbipaistvuseks on mehhanismid olemas, aga ma ei saa aru, miks me ei taha neid rakendada. Ma saan aru, et uus riigihangete seadus on läbipaistvuse tingimuse sisse toonud, aga ei mõelda, mida saab juba praegu ära teha," lisas Veermäe.
"Oleme kohtunud Eesti Ehitusettevõtjate Liiduga (EEEL) ja probleem on ilmselge. Ei ole mõtet hankele minna, kui niikuinii ei võida. Olen kuulnud erinevatelt ehitusettevõtjatelt, et nad on teinud hangetel nalja, kus esitatakse pakkumine nullmarginaaliga ja 20 kuni 30 protsenti madalama hinnaga, kuid ikka kaotatakse, see on reaalsus," märkis ta.
Lemminkäinen Eesti AS-i juhatuse esimees Sven Pertens ütles, et tema ei ole kuulnud ühtegi ehitajat ütlemas, et see 70-protsendiline palganõue kellelegi ei sobiks. "Kuskil riigi süsteemis on lihtsalt liiga palju juriidilise haridusega inimesi, kelle ülesandeks on leida või siis kes otsivad peamiselt seda, kui palju on põhiseadusega või siis Euroopa direktiividega vastuolus. No igale asjale leiab alati midagi vastu, aga tegelikult tuleks see asi ära teha. Las siis keegi ütleb, et meile ei sobi, ja lähebki vaidlemiseks," märkis ta.
"Mis puudutab alltöövõtjaid, siis mina peatöövõtjana ei soovi, et mina peaksin hakkama alltöövõtjaid ja nende alltöövõtjaid pakkumuse tarbeks kontrollima. See tekitab palju halduskoormust, laske ettevõtjatel rahulikult oma tööd teha. Kuskil tuleb leida tasakaal. Riigil tuleb tõhusamalt kaardistada, kes on need ettevõtted, kes ei maksa, ja kes on miinimumpalga maksjad," sõnas Pertens.
Tihti madalaima hinna kriteeriumiga riigihanked kutsuvad otsima erinevaid skeeme, kuidas riiki, all- või peatöövõtjaid petta.