Mertsina: euro tugevnemise mõju Eesti majandusele on väike
"Tugevam valuuta on teoreetiliselt küll ebasoodne ekspordile ja muudab impordi soodsamaks, kuid Eestis toimub siiski põhiosa väliskaubandustehingutest euros. Möödunud aastal oli kaupade ekspordis dollaris tehingute osakaal 11 protsenti ning impordis 13 protsenti," kirjutab Mertsina Swedbanki majandusblogis.
"Kuigi euro on tugevnenud USA dollari suhtes selle aasta algusest ligikaudu 12 protsenti ning on praegu juba 1,18, on euro nõrgem kui selle pikaajaline keskmine. Näiteks on euro 10 aasta keskmine vahetuskurss vastu dollarit ligikaudu 1,30," märgib Mertsina.
"Euro praeguse dollari vastu tugevnemise mõju peaks Eesti ekspordile olema tagasihoidlik ning ka impordis ei ole selle mõju eriti laiapõhjaline. Suuremat ja positiivsemat mõju avaldab ekspordile tugevam välisnõudlus," lisab ta.
Valuuta vahetuskursi kõrval on Mertsina sõnul oluline jälgida ekspordi- ja impordihindade muutumist. "Mõlemad hinnad on alates möödunud aasta sügisest tõusuteel – möödunud aastal kiirenevas tempos, kuid sel aastal on nende kasvutempo aeglustunud peamiselt põlevkiviõlitoodete hinnakasvu aeglustumise tõttu," sõnas ta.
"Kusjuures impordihindade tõus on aeglustunud kiiremini kui ekspordihinnad ning koos sellega on veidi paranenud eksportivate ettevõtete kaubandustingimused," ütles Mertsina.