Statistikaameti tootjahindade statistika tiimijuhi Eveli Šokmani sõnul mõjutas tootjahinnaindeksit võrreldes 2023. aasta detsembriga enim hinnatõus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises, masinate ja seadmete remondis ning toiduainete tootmises. „Vastupidist mõju avaldas elektri- ja soojusenergiaga varustamise, metalltoodete ja elektriseadmete tootmise hinnalangus. Töötleva tööstuse tegevusalades kokku oli hinnatõus 1,9 protsenti, sealhulgas toiduainete tootmises 2,6 protsenti,“ tõi Šokman välja.
Tööstustoodangu hinnamuutused
Võrreldes 2024. aasta novembriga mõjutas indeksit detsembris eelkõige hinnatõus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises, elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning toiduainete tootmises. Veel mõjutas indeksit tekstiilitootmise, tööstusmasinate ja -seadmete ning metalltoodete tootmise hinnalangus.
Ekspordihinnaindeks kasvas detsembris võrreldes novembriga 1,4 protsenti. Kõige rohkem tõusid hinnad elektrienergial, toiduainetel ja põllumajandussaadustel. Enim langesid tekstiilitoodete, farmaatsiatoodete ning kemikaalide ja keemiatoodete hinnad. Võrreldes 2023. aasta detsembriga kasvas ekspordihinnaindeks 2,5 protsenti.
Impordihinnaindeks suurenes detsembris võrreldes novembriga 0,5 protsenti. Enim tõusid hinnad naftasaadustel, toiduainetel ja põllumajandussaadustel. Kõige enam langesid hinnad paberil ja pabertoodetel, metallil ning metalltoodetel. Võrreldes 2023. aasta detsembriga kasvas impordihinnaindeks 1,3 protsenti.