30.08.2017 Kolmapäev

Mertsina: tootlikkuse ja palgakasvu vahe on vähenemas

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina hinnangul on palgakasvu ja tootlikkuse vahe vähenemas, millest tulenevalt võib oodata ettevõtete kasumite paranemist.
Tõnu Mertsina, peaökonomist
Tõnu Mertsina, peaökonomist Foto: Swedbank

Eelnevatel aastatel oli Mertsina sõnul ettevõtete kasumite languse taga kombinatsioon nõrgast nõudlusest, aeglasest hinnakasvust ning kiiresti kasvavatest tööjõukuludest, vähenesid ka ettevõtete investeeringud. Tänavu on aga oluliselt tugevnenud välisnõudlus, mis lubab ettevõtetel suurendada tootmismahtusid. "Samuti saavad ettevõtted oma toodangut kallimalt müüa, mis koos tootmismahtude tõusuga suurendab nende käivet," märkis Mertsina.

"Vaatamata tööjõukulude osakaalu stabiliseerumisele käibes, on need ikka veel väga kõrged ning pidurdavad ettevõtete kasumlikkuse jõulisemat kasvu," ütles Mertsina.

Swedbanki hinnangul peaks nõudlus lähiajal tugev püsima ning koos sellega aitab müügihindade kasv ettevõtetel käivet suurendada. "Kiire tööjõukulude kasvu põhjuseks on olnud tugev palgakasv. Kuigi tööjõupuudus hoiab ka edaspidi palgakasvu suhteliselt kiire, peaks järgmisel aastal jõustuv tulumaksuvabastuse piiri tõstmine töötajate palgakasvu ootusi mõnevõrra vähendama ning meie hinnangul palga nominaalkasv aeglustub siis veidi," lisas Mertsina.

Samuti on Mertsina hinnangul paranemas ettevõtete tööjõu tootlikkus. Tootlikkuse vahe palgakasvuga väheneb, millel on positiivne mõju ettevõtete hinnapõhisele konkurentsivõimele ning nende kasumlikkusele. "Need näitajad lubavad prognoosida ettevõtete kasumite paranemist lähiajal," lisas ta.

"Mis puudutab kinnisvaraalast tegevust ja ITK sektorit, mis pidurdasid teises kvartalis kõige enam ettevõtetesektori kogukasumi tõusu, siis on kinnisvaraalase tegevuse kasum vähenenud juba pikka aega – põhjuseks käibest oluliselt suurem kulude kasv. Tööjõukulude kasv siin põhiprobleemiks ei ole – nende kasv on selles tegevusalas isegi aeglustunud," märkis Mertsina.

Seevastu on ITK sektoris tööjõukulude kasv jätkuvalt väga kiire ning tööjõukulude osakaal käibes samuti väga suur. "Suured tööjõukulud koos muude tegevuskulude tõusuga on põhjustanud selles tegevusalas kahjumi," lisas Mertsina.

Eesti ettevõtlussektori kogukasum 2017. aasta teises kvartalis kasvas aasta varasema sama ajaga võrreldes 22 protsenti 827 miljoni euroni.

Võrreldes eelmise aasta teise kvartaliga suurenes kogukasum enamikul tegevusaladel. Suurima panuse sektori kogukasumisse andsid veonduse ja laonduse ning tööstusettevõtted. Kasumi kasvu pidurdasid enim kinnisvara- ning info- ja sideettevõtted.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255