Riigihangete keskuse poolt korraldatava üleriigilise elektrienergia ostmise ühishankega soovivad 120 omavalitsust osta kokku ligikaudu 200 gigavatt-tundi elektrit, omavalitsustele müüdava elektri kilovatt-tunni hinnaks kujunes hankega 5,11 senti.
Riigihangete Keskuse juhatuse liige Tom Annikve märkis, et hankes osales 120 omavalitsust koos umbes 1900 asutusega ja 4500 liitumispunktiga.
"Hanke teeb unikaalseks praegune segane turusituatsioon, kus pikalt oli tarbijatele oma müügipakettide hinnad avalikustanud ainult Eesti Energia," märkis Annikve. "Lõppenud hange näitas tänast pakkujate paindumatut olukorda, kus elektrihinda pakkudes ei arvestata ei tarbimisprofiili ega mingeid muid erisusi."
Annikve sõnul on rigihangete keskus elektrituru avanemist silmas pidades loonud ühishanke kolme kuuekuulise hinnaperioodiga, mis võimaldab pooleteist aasta pärast hankel osaleda ka uutel turuletulijail.
"Eesmärgiga reageerida kiiresti turul toimuvasse, korraldame hankeperioodi vältel elektrihinna saamiseks minikonkursid kvalifitseeritud pakkujate vahel," lausus Annikve. "Sellega fikseerime turusituatsiooni alusel elektrihinna järgnevaks kuueks kuuks."
Ta lisas, et pakkumised esitanud kahe suurema Eesti elektrimüüja hinnad jäid ka detailselt koostatud profiilidele vaatamata ikkagi väga üldiseks ning sarnaseks kodutarbijatele suunatud pakkumistele.
Annikve sõnul ei jää äsja tulemused saanud elektrienergia ostmise ühishange viimaseks, kuna on esimesest hankest väljajäänud hankijad avaldanud soovi juba järgmise ühishankega liitumiseks. "Peagi kuulutame välja järgmise elektrienergia ostmise ühishankega liitumisvõimaluse," lausus Annikve. "Lisaks peame läbirääkimisi erialaliitudega, kes on meie poole pöördunud kindla sooviga viia sarnane ühishange läbi erasektori ostjatele."
Riigihangete keskus on 2008. aasta märtsis era- ja avaliku sektori koostöö raames loodud ühing, mille eesmärk on pakkuda oskusteavet ja abi riigihangete korraldamisel.