Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnul on riigi praegune nõudlus ehitusturul natuke rohkem kui 50 protsenti, lähikonna riike vaadates ei ole see küll väga jätkusuutlik, kuid sellegipoolest võiks riigipoolset nõudlust asendada pigem erasektor.
"On mõistetav ehitusettevõtete soov, et riik oleks suurem tellija, aga eesmärk on siiski, et riigipoolset nõudlust suudaks asendada erasektor," rääkis minister neljapäeval Eesti Ehitusettevõtete Liidu jõuluseminaril, märkides, et buumi ajal oli erasektori nõudlus suurusjärgus 20–80 protsenti. "Seega ma riigipoolset massiivset nõudlust esikohale ei seaks," sõnas ta.
Kuna Eesti ettevõtjad on mujal riikides hinnatud, siis julgustas minister liitu rohkem otsima ekspordivõimalusi.
Lähema seitsme aasta perspektiivis rääkis Parts ehitustööde tellimisel kahest rahastamisallikast, milleks on Euroopa Liidu (EL) uus finantsperspektiiv aastateks 2014–2020 ja EL-i uus emissioonisüsteem.
Oluline on ministri hinnangul see, kuidas kõige paremini raha hoonete energiatõhususes kasutada. Ühe variandina saaks selleks raha suunata põhiliselt riigihoonete energiatõhususe investeeringuteks. "Sellisel juhul saame seda raha kasutada ainult ühe ühikuna," märkis minister.
Teise variandina saaks raha suunata eramajade ja põhiliselt just kortermajade renoveerimiseks ning jätkata 2010. aastal 30 miljoni euroga alustatud programmiga.
Partsi sõnul on ministeeriumi hinnangul vajalik Eesti elamufondi kordategemine. "Suunates raha kortermajade renoveerimisse, kus erasektor paneb omapoolse finantseeringu juurde, saame tunduvalt rohkem hooneid renoveeritud," rääkis ta.
Renoveerimistoetustega jätkamiseks 2020. aastani on Partsi sõnul vaja hinnanguliselt 200 miljonit eurot, mille eest on võimalik renoveerida suurusjärgus 20 protsenti korterelamutest. "See on maht, mida peame aastaks 2020 realistlikuks," ütles minister. Ta lisas, et spetsialistide hinnangul on mõistlik üldse renoveerida umbes 70 protsenti praegustest korterelamutest.
Rääkides EL-i uuest finantsperioodist, märkis Parts, et oluline on mõelda, kuidas raha kasutada nii, et see tõstaks võimalikult hästi Eesti konkurentsivõimet. "Kindlasti mõjutab uus periood ka ehitussektorit," ütles ta.
Ministri sõnul tuleks rohkem keskenduda suurema lisandväärtusega valdkondadele. "Mis võiksid olla need kasvualad? Ehitussektoriga seoses võiks üks nendest olla näiteks targa maja ehitus," rääkis Parts.