31.07.2020 Reede

Petturid saavad raha välja meelitada isegi siis, kui maksate oma arveid

Küberpetturid arenevad pidevalt ja võivad meelitada ettevõtetelt või eraisikutelt raha välja isegi tavapärase äritegevuse käigus. Näiteks kui olete teenuste või kaupade arvete tasumisel hooletu, võite raha kogemata kanda petturi kontole, teatab SEB Pank.

Kui petturid ei tea, millist ettevõtet teeselda, on teie ettevõttel väiksem tõenäosus sattuda küberkelmide huviorbiiti.
Kui petturid ei tea, millist ettevõtet teeselda, on teie ettevõttel väiksem tõenäosus sattuda küberkelmide huviorbiiti. Foto: pixabay

Küberpetturid kasutavad pettusteks võltskontosid. Ettevõttega võtab tavaliselt ühendust inimene, kes teeskleb end olevat partnerettevõtte esindaja. Ta palub ettevõttel e-posti või telefoni teel muuta tulevaste arvete üksikasju ja annab oma, mitte tarnija või võlausaldaja kontonumbri.

Nii võib juhtuda, et ettevõte tasub võltsarve petturile ja jääb õigetele äripartneritele võlgu ning kannatab seega isegi kahekordse kahju.

Kuidas end kaitsta?

Seda tüüpi pettuste eest kaitsmine pole keeruline, kui ettevõttel ja töötajatel on selged reeglid ja kord arvete maksmiseks ning neid järgitakse.

Eelkõige peaks ettevõtte tagama, et töötajad on seda tüüpi pettustest teadlikud. Koolitus ja selgitused, miks teatud arve maksmise protseduure kasutatakse, tõstavad töötajate teadlikkust ning vähendab pettuste ohvriks langemise tõenäosust.

Soovitav on, et ka ettevõte kehtestaks protseduure maksetaotluste seaduslikkuse kontrollimiseks. Sel juhul vähenevad oluliselt võimalused, et kurjategijad saaksid raha välja pressida, sest nad peavad iga kord tõestama, et on ettevõtte tarnijad, võlausaldajad või partnerid.

Kontrollige, milliseid andmeid olete oma partnerite kohta avalikustanud ja kas neid saab kasutada petusskeemi loomiseks. Kui petturid ei tea, millist ettevõtet teeselda, on teie ettevõttel väiksem tõenäosus sattuda küberkelmide huviorbiiti.

Ärge avaldage andmeid

Edukas pettuste ärahoidmine ei sõltu aga ainult ettevõttest. Samuti peavad töötajad olema tähelepanelikud ja teadlikud. Seega tuleb esmalt kontrollida kõiki äripartnerite taotlusi arve andmete muutmiseks.

Kui olete sellise taotluse e-kirjaga saanud ning te ei tunne kirja saatjat,  ärge võtke ühendust e-kirjas välja toodud kontaktidega. Kui petturid on esitanud teile valearve, siis ka kirjaga kaasas olevad kontaktid on küberkelmi omad. Parem on võtta ühendust ettevõttega aadressil, mis on esitatud ettevõtte ametlikul veebilehel või e-posti aadressil, millelt oli tulnud varasemad kirjad.

Kui partnerettevõte esitab teile sageli arveid, peaksite maksete jaoks looma selge kontakti. Sel juhul ei teki segadust ja probleeme ning saate olla kindel, kui äripartner esitab soovi muuta arve andmeid.

Kui tegemist on suuremate arvete tasumisega, kinnitage äripartneriga panga nimi, kuhu raha üle kannate ja kontonumbri neli viimast numbrit.  Nii saate olla kindel, et raha jõuab õigele kontole.

Ja mis kõige tähtsam – ärge avalikustage oma töökoha üksikasju, näiteks milliste tarnijatega koostööd teete või millisele ettevõttele teete suuremaid ülekandeid. Kui teave on konfidentsiaalne, on petturitel seda palju raskem kasutada.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255