13.10.2021 Kolmapäev

RAB kõikide krüptovaluuta lubade tühistamise ettepanekut teinud ei ole

Rahapesu Andmebüroo (RAB) juht Matis Mäeker ütles hiljuti meediale antud intervjuus, et tema hinnangul peaks Eesti riik kõik krüptovaluuta ettevõtete tegevusload tühistama ja litsentseerimisega otsast peale alustama, RAB ametlikult aga vastavat ettepanekut teinud ei ole. 

Matis Mäeker, Rahapesu Andmebüroo juht
Matis Mäeker, Rahapesu Andmebüroo juht Foto: fiu.ee

RAB-i kommunikatsioonijuhi Õnne Metsa sõnul illustreerib Mäekeri ütlus tegevuslubade tühistamise kohta siiski olukorra tõsidust.

Mets märkis, et esmakordselt tuvastas amet riske virtuaalvääringute ehk krüptovaluuta valdkonnas juba 2018. aasta aastaraamatus, leides seejuures, et valdkonna reguleerimisel tuleb teha kiireid muudatusi. 2019. aasta detsembris tegi riigikogu muudatused vajalikes seadustes, karmistades tingimusi virtuaalvääringu teenuse pakkujatele.

Need võimaldasid Rahapesu Andmebürool möödunud aastal valdkonda korrastada, kusjuures kehtetuks tunnistati kokku 1808 virtuaalvääringu teenuse pakkumise tegevusluba. Kuid 2020. aasta septembris kinnitas ameti riskihinnang, et tehtud muudatused ei olnud kiirelt kasvavate riskide maandamiseks piisavad ning sektori riskid näitasid jätkuvat kasvu, nentis Mets. 

Tänavu kevadel valminud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise riiklik riskihinnang tõi esile, et virtuaalvääringute valdkond on Eestis kõige suuremate riskidega. Rahapesu Andmebüroo 2021. aasta suvel läbi viidud jätkuanalüüs, mille täiemahulised lõpptulemused on selgumisel, tuvastas Metsa sõnul esmajäreldusena, et virtuaalvääringute teenusepakkujatega seotud riskid on võrreldes 2020. aastaga veelgi jõuliselt kasvanud. Sama tuvastati üldistatult ka rahandusministeeriumi juhtimisel koostatud riiklikus riskihinnangus.

Amet näeb oma igapäevases praktikas, et need riskid ei ole teoreetilised, vaid realiseeruvad ka Eesti kontekstis. Järjest enam jäävad virtuaalvääringu teenusepakkujate kliendid küberrünnete tulemusel ilma ka oma varadest. Seetõttu tuleb Andmebüroo vaates virtuaalvääringu teenusepakkujatega seotud riskidele reageerida kiiresti ning proportsionaalselt nende suurusega.

Hetkel on RAB-i andmeil Eestis virtuaalvääringute teenusepakkuja tegevusloaga ligi 400 ettevõtet, mida on rohkem kui kogu Euroopa Liidus kokku. Suur osa nendest on ameti sõnul Eestiga nõrgalt seotud – nad ei loo Eestis uusi töökohti ega maksa olulises osas makse.

Võrdluseks, maailma ühes olulisimas finantskeskuses Singapuris on näiteks väljastatud vaid üks selline tegevusluba, Ühendkuningriigis 12, Maltal alla 20, mis ameti sõnul näitab kui tõsiselt suhtutakse antud valdkonda ning kui suured on riikide kontrollimeetmed turuosaliste litsentseerimisel.

Olukorra parendamiseks on Rahapesu Andmebüroo Metsa sõnul saatnud heakskiitva hinnangu rahandusministeeriumi valdkonna reguleerimiseks koostatud seaduseelnõule ning toetab eelnõu kiiret vastuvõtmist.

Eelnõuga kavandatavate muudatuste eesmärgiks on tugevdada RAB-i võimalusi virtuaalvääringute teenuse loamenetluses ja järelevalve teostamisel ning sätestada rahvusvahelisele standardile ja reaalsetele riskidele vastavad nõuded virtuaalvääringu teenusepakkujatele. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255