17.06.2020 Kolmapäev

Reform jätkub: Tallinn kaotab mitmed asutused

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart jätkab pealinna juhtimisstruktuuri jõulist reformi, lõpetades mitmete asutuste tegevuse ja hoides nii ainuüksi juhtimiskulude pealt aastas kokku ligi 2,5 miljonit eurot. 

Linnaasutuste reorganiseerimise ettevalmistuste protsess algab pärast suvepuhkuste aega augustis.
Linnaasutuste reorganiseerimise ettevalmistuste protsess algab pärast suvepuhkuste aega augustis. Foto: pexels

Tallinna linn on jõudnud linnasüsteemi struktuuri kaasajastamisega linnakantselei ümberkorraldamise ning asutuste ühendamise etappi. Linnavalitsus võttis täna vastu neid ümberkorraldusi puudutava juhtimisplaani 2021. Kõik linna pakutavad teenused säilivad ka pärast muudatusi.

„Iga asutuse struktuur peab toetama visiooni ja eesmärkide täitmist. See tähendab, et ka linna iga struktuuriüksuse tegevus peab lähtuma eesmärkidest ja olema nendest tulenevalt mõtestatud. Meie põhiline eesmärk peab alati olema linnaelanike võimalikult hea teenindamine ja ümberkorralduste mõte on pakkuda Tallinna maksumaksja raha eest paremaid tulemusi,“ ütles linnapea Mihhail Kõlvart. 

Tuleb tunnistada, et mõningaid avalikke ülesandeid täidame täna ilma suurema visioonita ja on mitmeid ülesandeid, mida saaksime täita paremini. Kasvavas konkurentsis teiste Euroopa linnadega ja saabunud majanduslanguses tuleb teha kriitiline sissevaade senisesse ja tõsta linna toimimise suutlikkust. Linn vajab juurde kompetentse, mis on seotud linna strateegilise planeerimise, mõjuanalüüside ja prognoosidega,

nentis Kõlvart.

"Oleme linna struktuurimuudatustega alustanud juba aasta tagasi ning juba algusest peale linnapeana ütlesin välja, et linna süsteem vajab muutusi ja uuendusi. Kõige suurem eesmärk meie jaoks on mitte vaid oskus näha suurt pilti, vaid ka tegutseda vastavalt suuremale visioonile. Ja see tähendab, et me peame oskama eesmärke seada ja ka vastavalt tegutseda," ütles Kõlvart. 

Tema sõnul tuleb tunnistada, et Tallinnal oli aastate jooksul küll suured plaanid ja erinevad strateegiadokumendid, kuid päriselu oli alati midagi muud. "Tihti on juhtimisplaanid seotud eelkõige valimistsüklitega, kuid ühiskond ei saa areneda lähtuvalt lühiajalistest plaanidest. Meil peab olema suurem visioon ja teekaart, kuidas eesmärkide suunas liikuda," ütles Kõlvart.

Muudatustega luuakse linnapea otsealluvusse linna strateegiakeskus, kuhu liiguvad mitmed organisatsiooni erinevates struktuuriüksustes paiknevad strateegilise arenguga tegelevad üksused. Strateegiakeskusega liidetakse ka osa tugiteenuseid, linnakantselei jätkab vähendatud funktsioonidega. 

„Strateegiakeskus saab ülesandeks suurendada Tallinna konkurentsivõimet, et meelitada siia rohkem investeeringuid, ettevõtlust ja külastajaid, tõsta avalike teenuste kvaliteeti ja parandada nende kättesaadavust ning suurendada innovaatiliste ja digitaalsete lahenduste osakaalu linna ülesannete täitmisel. Strateegiakeskusesse loodav urbanistika kompetentsikeskus peab aga rajama süsteemse aluse linnakeskkonna ühtlustatud ja läbimõeldud kujundamiseks,“ selgitas linnapea.

Spordi- ja noorsooameti, kultuuriameti ja haridusameti ülesandeid analüüsitakse ja nende valdkondade suuremaks sidustamiseks töötatakse välja konkreetne kava. Perekonnaseisuamet viiakse sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna abilinnapea haldusalasse. Linnaarhiiv ametina ei jätka, ülesanded viiakse üle Linnakantseleisse. Seevastu seni linnakantseleis olnud haldusteenistuse funktsioonid viiakse üle Linnavaraametisse. Tallinna Energiaagentuuri kui iseseisva asutuse tegevus lõpetatakse ja selle funktsioonid viiakse üle strateegiakeskusesse.

Linnapea sõnul lisandub ümberkorralduste käigus veel muudatusi, täpsustatud plaan valmib sügiseks. „Struktuurimuudatuste peamine eesmärk ei ole personali vähendamine, kuid muutuste elluviimisel on võimalik kindlasti toimida efektiivsemalt, vähendades tegevus- ja personalikulusid,“ ütles Kõlvart. Esialgsel hinnangul annab annavad ümberkorraldused kokkuhoidu ligikaudu 2,5 miljonit eurot aastas. "Ja siinkohal räägime vaid juhtimiskuludest, mitte tegevuskuludest," märkis Kõlvart.  

Linnaasutuste reorganiseerimise ettevalmistuste protsess algab pärast suvepuhkuste aega augustis. Septembri alguseks on kavas valmis jõuda vajaliku eelnõuga, et Tallinna volikogu saaks ametiasutuste reorganiseerimise üle otsustada. Tallinna linnaasutuste uus struktuur hakkab kehtima hiljemalt aasta lõpust. 

2019. aastal analüüsiti Tallinna kui organisatsiooni toimimist ning toodi välja ettepanekud linna juhtimiskvaliteedi tõstmiseks ja organisatsiooni muutmiseks. Esimeste muudatustena liideti 2019. aastal Tallinna kommunaalamet ja Tallinna keskkonnaamet, 2020. aasta kevadel lõpetati linna hallatava asutuse Tallinna Kalmistud tegevus, mille ülesanded anti üle linna hallatavale asutusele Kadrioru Park.

Järgmiste muudatustega alustati juunis 2020, kui linnavalitsus esitas linnavolikogule otsuse eelnõud, millega lõpetatakse SA Tallinna Arendus- ja Koolituskeskus, SA Tallinna Televisioon, SA Lutreola ning AS Termak liidetakse Tallinna Linnatranspordi AS-ga. 2021. aasta jooksul on kavas ellu viia hallatavate asutuste ümberkorraldused.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255