"Praegu on majanduslikud arengud sellises järgus, kus see oleks tõesti võimalik," ütles SEB panga majandusanalüütik Ruta Arumäe täna panga majandusprognoosi esitlemisel.
"On näha, et praegu võetakse rohkem laene ülevõtmisteks kui investeeringuteks ja kui viimasel ajal on palju räägitud, et Eesti peamised eksporditurud Soome ja Rootsi viivad alla Eesti majanduskasvu, siis tegelikult on kõige enam kahanenud hoopis investeeringud, mis veel aasta tagasi olid Eesti majanduskasvu mootoriks," rääkis Arumäe, kelle sõnul on ka tuleva aasta 3,3-protsendilise majanduskasvuprognoosi puhul prognoosiriskid ikkagi allapoole.
Tänavu võib aasta teine pool tulla nõrgem kui esimene pool ja nõrk välisturgude taastumine tähendab ka nõrga majanduskasvu jätku. Rahanduslik keskkond on Euroopa keskpanga stiimulite näol küll positiivne, kuid Eestil on sellest vähe kasu, sest investeeringuid hoiavad tagasi Euroopa nõrgad taastumisperspektiivid, märkis Arumäe.
Ka sisetarbimise jätkamine kasvumootorina on Eestis oma lage saavutamas ja seda kiiremini kui Lätis või Leedus. Just inflatsiooni puudumine Lätis ja Leedus on nende majanduskasvu tugevate numbrite taga, rääkis Arumäe, kelle sõnul on inflatsiooni arvestamata majandustulemused Balti riikide vahel võrdsed. Küll on Lätis ja Leedus oodata madala inflatsiooni jätkamist, sest seda soodustavad sealsed valitsused sooviga pääseda euroalasse, märkis Arumäe.
SEB Pank ootab värskes majandusprognoosis 2013. aasta Eesti sisemajanduse koguprodukti kasvuks 1,5 protsenti, mais prognoosis pank Eestile 3,3-protsendilist majanduskasvu.
SEB teisipäeval avaldatud prognoosi järgi kasvab Eesti majandus 2014. aastal 3,3 protsenti, mai prognoosis oli oodatav majanduskasv tulevaks aastaks 3,7 protsenti. 2015. aastal prognoosib pank Eestile 3,5-protsendilist majanduskasvu.
Tarbijahinnad kasvavad prognoosi järgi tänavu 3,2 protsenti ja tuleval aastal 2,5 protsenti. Mais prognoosis SEB tänavuseks inflatsiooninumbriks 3,3 protsenti ja tuleval aastal samuti 3,3 protsenti.
Läti tänavune majanduskasv peaks SEB hinnangul ulatuma 3,5 protsendini ja Leedus 3,2 protsendini. Tulevaks aastaks prognoosib pank Lätis 4,8-protsendilist ja Leedus 3,5-protsendilist majanduskasvu.