Soome ettevõtete kõige populaarsemad laienemise või kolimise sihtmaad on Venemaa, Eesti ja Rootsi, kirjutab Soome väljaanne Taloussanomat.
Üha rohkem Soome ettevõtteid kaalub välismaale kolimist või laienemist. Finantskontsernid Sampo ja OP-Pohjola on teatanud, et finantstehingute maksu kehtestamine Soomes paneks neid kaaluma tegevuse kolimist Eestisse või Rootsi. Kuid välismaale kipuvad väljaande teatel ka üha enamad väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted.
Tööstusliidu korraldatud uuringule vastanud ettevõtetest iga neljas ütles, et kavatseb laieneda välismaale. Enamasti kavatsevad ettevõtted rajada välismaale senist tegevust toetava tootmisüksuse või selle osta. EK hinnangul oleks see Soomele hea, kui tugevdaks ettevõtte tegevust Soomes. Kõige enam kaaluvad Soomest välja kolimist tööstusettevõtted - küsitluses osalenutest iga viies.
Tööstusliidule valmistab aga muret, et ligikaudu iga kümnes väike- või keskmine ettevõte võib enda hinnangul kindlasti või tõenäoliselt kogu oma tegevuse Soomest minema kolida lähema kolme aasta jooksul.
Tavaline viis oma tegevust kolida on tootmise või arendustegevuse kolimine Soomest välja odavama tööjõuga maadesse. "Ettevõtete arvates võib meie tööturg olla liiga jäik ja palgakulud liiga suured," ütles tehnoloogia uurimiskeskuse VTT peadirektor Erkki Leppävuori.
Odav tööjõud huvitab ettevõtjaid ka EK uuringu järgi. Eestis on tööstussektoris palgad EK andmeil kaks või kolm korda madalamad kui Soomes. "Ettevõtete juhtide meelest on Tallinnas lihtsam tööandja olla kui Helsingis," ütles Leppävuori.
"Inimesed tahavad tööd teha ja on valmis nõudlusest sõltuvaks paindlikkuseks. Sellele lisaks on keskmine haridustase üsna kõrge," märgib EK oma uuringus. Samuti on Eestis madalamad rendikulud, autode ja kütuse hinnad, koristusteenused ja ettevõttemaksud.
Leppävuori sõnul liigub praegu palju info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) arendustegevust Poolasse ja mujale Ida-Euroopasse muu hulgas madalamate kulude tõttu. Mõnel puhul tahetakse tootmine ja arendus viia uuele sihtturule lähemale. On täiesti mõistetav, et kui mõni tootja soovib Hiina turule pääseda, siis tehakse arendustööd ka turu lähedal, ütles Leppävuori.
Ettevõte võib kulusid kärpida, viies osa või kogu oma tegevuse madalamate maksudega riiki, jätkates samas Soomes nagu seni. Aalto ülikooli kaubanduskõrgkooli professor Kari Lilja ütles lehele, et seda võimalust kasutatakse Soomes üha rohkem. "Praktika on levinud üleilmsetes finantsteenustes plahvatuslikult," ütles Lilja.
Ettevõtted asutavad tütarfirmasid näiteks Luksemburgi või Jersey saarele ja fondide tegevuskohtadeks märgitakse maksuparadiise. "Nendes maksuparadiisides on firmasid, mille kaudu võib juhtida näiteks kontserni toetavaid tegevusi nii, et Soomes makse ei maksta," ütles Lilja.
Soome klient ei pruugi muutust märgatagi, juhul kui teenused toimivad interneti kaudu vanal kombel. Samuti võib kontor jääda vanasse kohta.