21.05.2013 Teisipäev

Spin-offi mõju aktsia hinnale

Tõnis OjaTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Teisipäeval teatas miljardärist riskiinvestor Daniel Loeb, et tema juhitud fond Third Point on suurendanud osaluse Jaapani tehnoloogia- ja meelelahutuskompaniis Sony Corp veidi enam kui kuue protsendini ning on saanud sellega ettevõtte suurimaks aktsionäriks. Lisaks viis ta isiklikult Sony peakorterisse ettevõtte tegevjuhile Kazuo Hirale kirja, kus teeb ettepaneku müüa ettevõtte meelelahutusüksus Sony Entertainment.

Loebi sõnul kergitaks see Sony Corp-i aktsia hinda 60% võrra. Ettevõtluse ajaloos käivad tsükliliselt ühinemiste perioodid ning suurte konglomeraatide või erinevate tegevusvaldkondade lagunemised – spin-offid. Spin-offide põhjusteks on eeldus, et lahutatuna on ettevõtete väärtused kokku suuremad kui ühise ettevõttena. Ka Loeb peab Sony Entertainmenti peidetud vääriskiviks. Otsisin, kas on tehtud mingeid empiirilisi uurimusi aktsia hinna liikumise kohta pärast spin-offe. Paraku eriti ei leidnud.

Omaenda mälusopis sobrades tuleb meelde kunagine tubaka- ja toidutööstusgigant Altria, mis jagunes 2007. -2008. aastal Põhja-Ameerika tubakatoodete tootjaks Altria, rahvusvaheliseks tubakatoodete tootjaks Philip Morris International ning toidutööstuskompaniiks Kraft Foods. Kraft Foods muutis eelmise aasta sügisel oma nime Mondelēz Internationaliks, millest omakorda eraldus Põhja-Ameerika toidutootja Kraft Foods. Mõlema tubakatoodete valmistaja aktsiad on spin-offi järel teinud märkimisväärse tõusu ning mõlemad on ühed paremad ja stabiilsemad dividendide maksjad USA suurte börsiettevõtete hulgas. Altria maksab omanikutulu 1,76 dollarit aktsia kohta, mis teeb dividenditootluseks 4,6%, Philip Morris International maksab 3,4 dollarit aktsia kohta, ja dividenditootlus on 3,55%. Ka Mondelez’ aktsia hind on spin-offi järel kenakesti tõusnud, ning ettevõte maksab dividende 52 USA senti aktsia kohta, mis teeb dividenditootluseks 1,65%.

Eelmise sajandi lõpul ja selle sajandi alguses, kui naftabarreli hind langes 10 dollari lähedale ja korraks isegi alla selle, toimus naftatööstuses suur konsolideerumine. Briti naftagigant British Petroleum ühines John Rockefelleri naftakompanii Standard Oil ühe järglase Amocoga tänaseks BP-ks, Exxon ühines Mobiliga moodustades tänase Exxon Mobili, Chevron ühines Texacoga (tänane Chevron), Euroopas ühinesid Prantsusmaa naftafirmad TotalFina ja Elf ettevõtteks, mille nimi on täna Total.

Eelmisel paaril aastal oli näha vastupidist trendi. Suured ja ülisuured integreeritud naftakompaniid hakkasid nafta ja gaasitootmise ning naftatöötlusüksusi (nimetatakse upstream) jaemüügi- ja keemiatööstusüksustest (downstream) lahku lööma. Selle suuna pioneeriks oli Statoil, eraldades jaemüügiüksuse, mis sai nimeks Statoil Fuel and Retail nafta- ja gaasitööstusüksusest, mille nimeks jäi Statoil ASA, 2010. aastal.

Samasuguse ettevõtte lahutamise tegi USA suuruselt viies naftakompanii Marathon Oil ja kaks väiksemat ettevõtet. Eelmise aasta mais jagunes USA suuruselt kolmas naftakompanii ConocoPhillips nafta- ja gaasitootjaks ConocoPhillips ning naftasaaduste jaemüüjaks ja naftakeemiaettevõtteks Phillips 66. Need kaks ettevõtet ühinesid ühtede viimaste naftahiidududena 2002. aasta suvel. Phillips 66 eraldumine ConocoPhillipsist oli ka eelmise aasta õnnestunumaid spin-offe: Phillips 66 aktsia on kerkinud tänaseks 92% ja ConocoPhillipsi aktsia 16%. Muidugi võivad spin-offi tagajärjed olla investoritele ka ebasoodsad.

Portaal stockspinoffs.com kirjutas, et eelmise aasta ebaõnnestunuimaks spin-offiks oli kaevanduskompanii NovaCopper eraldumine NovaGoldist, mille aktsiad olid aasta lõpuks kukkunud vastavalt 55% ja 33%.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255