Statistikaameti andmetel ulatus teraviljasaak mullu 1,63 miljoni tonnini, samuti edendasid sektori investeeringuid 2019. aasta stabiilsed piimahinnad. Ettevõtted investeerisid Swedbanki teatel põllumajandustehnikasse kokku 9,8 miljonit eurot.
"Kuna põllumajandussektoris on mitmete raskete aastate tõttu vajalikke investeeringuid edasi lükatud, siis nüüd näemegi oluliselt kasvanud investeeringuid põllumajandustehnikasse," selgitas Swedbanki põllumajandussektori juht Brit Padjus pressiteates.
Ta lisas, et vaatamata eriolukorrale tundub esmatootmine teiste sektoritega võrreldes vähem kannatavat, mida näitab kiirelt kasvanud liisingute kõrval käibelaenude tavapärases mahus väljastamine hoolimata eriolukorrast.
Padjuse sõnul on põllumajandussektoris sattunud probleemidesse need tootjad, kelle kaup liikus otse restoranidele, mis olid eriolukorra ajal suletud. Langustrendis piimahinna tõttu on aasta keerulisemaks muutumas ka piimatootjatele ning suure tööjõuvajadusega tegevusaladel tegutsevatele ettevõtetele nagu näiteks marjakasvatus või aiandus.
Kuna 2019. aastal oli rekordsaak teraviljakasvatuses, kus üle mitme aasta olid saagiga väga rahul peaaegu kõikide kultuuride kasvatajad, suunati suurimad investeeringud käesoleval aastal taimekasvatusse. Enim suurendati panga teatel kuivatusvõimsust ja soetati uusi masinaid. Samuti investeeriti loomakasvatuse valdkonnas lautadesse, et langetada omatoodangu hinda.
Kuna Swedbank näeb häid eeldusi tänavuse hooaja teravilja saagile ja ettevõtted on suutnud pandeemiast hoolimata tööd jätkata, prognoosib pank investeeringute stabiilset kasvu ka järgneva aasta jooksul.