13.12.2024 Reede

Tehnoloogiatrendid, mis kujundavad uuel aastal Eesti ettevõtlust

Järgmisel aastal saavad keskseteks tehnoloogiateemadeks tehisintellekt ja pilvekeskkond, millele tuleb ettevõtete konkurentsivõime säilitamiseks ja tõrgeteta toimimise tagamiseks suurt tähelepanu pöörata.

Telia IT ärijuhtimise osakonna juht Andres Simsel
Telia IT ärijuhtimise osakonna juht Andres Simsel Foto: Jake Farra

Kui mujal maailmas keskendutakse üha enam rohelisele infotehnoloogiale, siis Eesti ettevõtteid mõjutab tuleval aastal üha rohkem tehisintellekt – nii positiivses kui ka negatiivses mõttes.

Tehisintellekt ja masinõpe aitavad Eesti ettevõtetel automatiseerida aeganõudvaid ülesandeid, parandada kliendikogemust ja analüüsida andmeid, et optimeerida tegevusi. Kuigi tehisintellekti kasutavad juba suured ja keskmised ettevõtted, võivad väiksemad ettevõtted sellest kõige enam kasu lõigata. AI võimaldab neil märkimisväärselt tõsta efektiivsust ja parandada konkurentsivõimet.

Hübriidpilvetehnoloogiate võidukäik 

Hübriidpilvetehnoloogiate kasutamine on märkimisväärses kasvutrendis, kuna elutähtsate teenusepakkujate roll ühiskonnas laieneb. Elutähtsad teenused, nagu tervishoid, energiavarustus ja finantsteenused, sõltuvad pidevast ja usaldusväärsest toimimisest. Pilveteenused pakuvad ettevõtetele suuremat paindlikkust ja skaleeritavust, tagades teenuste kättesaadavuse ka kriisiolukordades. Samuti võimaldavad pilvelahendused kiiret andmetöötlust ja reaalajas analüüse, mis on hädavajalikud nii operatiivse efektiivsuse säilitamiseks kui ka kiirete ja informeeritud otsuste tegemiseks.

Andmete varundamine ja taastamise võimalus on ülioluline, mistõttu tasub ettevõtetel kasutada mitut pilvepakkujat ning hoida osa andmetest ja süsteemidest Eesti piires. See aitab tagada teenuste jätkusuutlikkuse, vähendada seisakuid ning täita kohalikke regulatsioone ja andmekaitsenõudeid. Tähtis on ka hübriid- ja multicloud-strateegiate kasutamine, mis võimaldab kombineerida avalikke ja privaatseid pilvesid vastavalt konkreetsetele vajadustele ja turvanõuetele.

Generatiivne tehisintellekt toob kaasa uued küberohud

Küberjulgeolek on kriitilise tähtsusega, sest AI-põhised küberrünnakud muutuvad üha keerukamaks. Kui varasemad õngitsuskirjad, nagu kurikuulsad Nigeeria printsi pettuskirjad, olid sageli lihtsad ja läbipaistvad, võimaldades pettusi kergesti ära tunda, siis tänapäeval on olukord palju keerulisem. Näiteks sisaldasid sellised kirjad sageli absurdseid palveid, nagu isikliku teabe või raha edastamine „printsile“, kes väidetavalt vajas abi rahvusvahelises äris.

Generatiivne tehisintellekt võimaldab luua üha personaalsemaid ja raskemini tuvastatavaid petuskeeme, mis võivad töötajaid eksitada ning avada uusi võimalusi rünnakute läbiviimiseks. Ligikaudu 30 protsenti töötajatest klikib õngitsuskirjades sisalduvatel linkidel, muutes nad ettevõtte turvasüsteemi kõige nõrgemaks lüliks. Kurjategijad kasutavad AI-d äärmiselt loominguliselt, mistõttu peab iga ettevõte nende ohtude vastu aktiivselt võitlema.

Tuleva aasta tehnoloogiatrendid toovad esiplaanile tehisintellekti ja pilvetehnoloogiate sügava integratsiooni, mis edendab ettevõtete innovatsiooni, tõstab efektiivsust ja suurendab turvalisust. Need uuendused avavad Eesti ettevõtetele uusi võimalusi konkurentsieelise saavutamiseks ning aitavad kindlustada jätkusuutlikkust.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255