Tulevast aastast peavad riigiasutused sõidukeid keskselt hankima
"Ühishangete korraldamise eesmärk on vähendada nii riigiasutuste kui ka pakkujate riigihangete korraldamisele või nende osalemisele kuluvat aega ning ostetavate asjade ja tellitavate teenuste maksumust mastaabiefekti arvestades," ütles rahandusminister Sven Sester esmaspäeval riigikoguliikmete arupärimistele vastates.
Suurem hange tagab Sesteri sõnul suure tõenäosusega ka paremad hinnad hankijale. "Lisaks, ühishangete abil hangime varasemalt kokkulepitud parameetritega sõidukeid ehk siis ühishanke sõidukite tehnilised kirjeldused on standardiseeritud," sõnas ta.
Rahandusministeerium viis möödunud aastal läbi tõhustamiskava ministeeriumide ja nende asutuste sõidukite kasutamise kohta. Tõhustamiskava sisaldab konkreetseid ettepanekuid, kuidas muuta riigi sõidukipark efektiivsemaks. "Väljapakutud lahendusi järk-järgult rakendades on riigil kümne aastaga võimalik kokku hoida hinnanguliselt 16 miljonit eurot," sõnas Sester.
Tõhustamiskavaga tehtud ettepanekud sisaldavad nii sõiduki senisest pikemat kasutust, positsioneerimisseadme paigaldamist, keskset hankimist kui ka soovitusi asutustele alternatiivsete transpordivahendite kasutamiseks.
Muu hulgas teeb rahandusministeerium ettepaneku ka kasutada kõigil valitsusasutustel ja neid hallatavatel asutustel tulevikus GPS-seiret. "See paneb selgelt paika, mis ühelt poolt annab informatsiooni autopargi kasutamise optimeerimisvõimaluste kohta, teiselt poolt tagab nende kasutamise läbipaistvuse," sõnas Sester.
Teiseks keelatakse tema sõnul ühemõtteliselt igakuiselt fikseeritud summana isikliku sõiduauto kompensatsiooni maksmine. Isikliku autoga tehtud töösõite võib selle tulevase eelnõu kohaselt edaspidi hüvitada vaid kilomeetripõhiselt ning sõidud peavad olema eelnevalt vahetu juhiga kokku lepitud.
Maismaasõidukite ülalpidamisele kulus 2016. aastal 22,5 miljonit eurot, mida on 10 protsenti ehk siis 2,5 miljonit eurot vähem kui 2015. aastal. Riigiasutuste sõidukite majandamiskulud on alates 2012. aastast pidevalt vähenenud, 2016. aastaga võrreldes koguni ligi 20 protsenti, rahalises mõistes suurusjärgus 5,5 miljonit eurot.