19.02.2021 Reede

Uuendatud saldoandmike süsteem aitab muuhulgas korruptsiooni tuvastada

Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) ja rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskus on koostöös Wisercatiga loonud uue avaliku sektori saldoandmike infosüsteemi, mis aitab muuhulgas korruptsiooni tuvastada.

Kasutajasõbralikkuse edendamiseks ühildatakse uus SALDO süsteem teiste riigi infosüsteemide visuaalse stiiliga.
Kasutajasõbralikkuse edendamiseks ühildatakse uus SALDO süsteem teiste riigi infosüsteemide visuaalse stiiliga. Foto: pexels

Viisteist aastat kasutusel olnud SALDO platvorm on nüüdsest kasutajasõbralikum, selle hooldamine on efektiivsem ning kogutav andmestik muudab riigi tegevuse läbipaistvamaks. Uues kuues süsteem aitab muuhulgas kaasa korruptsioonivastasele võitlusele.

Pärast edukat testimist käivitati uus portaal 17. veebruarist ning kasutajad saavad nüüdsest andmeid portaali sisestada uuel aadressil saldo.rtk.ee.

SALDO portaali omaniku RTK majandustarkvara arenduse osakonna juhataja Marek Ilvese sõnul oli  süsteemide uuendamise üks eesmärke luua suuremat läbipaistvust avaliku sektori poolt tehtavate maksete osas.

Sellega seoses hakatakse sellest aastast kõigilt avaliku sektori üksustelt koguma makseandmikke. Algatus kasvas välja justiitsministeeriumi soovist korruptsiooni ennetada. Ettepanek on ka lisatud 2025. aasta korruptsioonivastase tegevuskava eelnõusse.

Uue saldoandmike süsteemiga kogutakse jätkuvalt kõigi avaliku sektori üksuste raamatupidamise koondandmeid. Nende andmete alusel paneb RTK kokku riigi majandusaasta koondaruande ning statistikaamet kasutab andmeid üleriigilise statistika kokkupanemisel. Infosüsteemil on avalik vaade aruannetega kõigi kodanike jaoks.

Uuendusi nõudis SALDO süsteemi kasutajakeskkond. Kasutajasõbralikkuse edendamiseks ühildatakse uus SALDO süsteem teiste riigi infosüsteemide visuaalse stiiliga.

Kasutajamugavus muutub järjest tähtsamaks ka riigi digitaalsete teenuste loomisel ja seepärast on infosüsteemide ühine visuaalne stiil ja intuitiivne kasutajakeskkond väga olulised. Ühtse stiili loomisel võtsime aluseks Veera raamistiku,

selgitas Wisercati juht Vassili Ljahhovets.

Uuendustekuuri raames viiakse ka varasemalt omanduslikku tarkvara kasutanud SALDO süsteem üle vabavarale. Vabavara eeliseks on madalamad ülalhoiu- ja väiksemad litsentsikulud. Kuludelt kokku hoidmine võimaldab investeerida enam lisaarendustesse.

“Vabavarale liikumine on seotud RMIT-i strateegilise eesmärgiga suurendada toimivust ja tõhusust.  Kõikjal, kus võimalik, kaalume uute süsteemide arendamisel või suuremahuliste muudatuste puhul esmalt vabavara kasutuselevõttu,“ selgitas RMIT-i äriteenuste osakonna juhataja Epp Laanepõld.

Lisaks aitab vabavarale üleminek hoida kokku süsteemide hoolduselt. Hooldustööde puhul kasutab SALDO katkestustevabade paigalduste funktsionaalsust, mis võimaldab Wisercati meeskonnal tootekeskkonda uute versioonide paigaldamist ka väljaspool kokku lepitud hooldusaknaid. See tähendab, et süsteemi parandused jõuavad kliendini kiiremini ning kasutajate töö üleminekul ühelt versioonilt teisele pole häiritud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255